Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu Yıkım İhalesini Yargıya Taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaş, aydınlanmacı, devrimci Cumhuriyet ideolojisinin spor alanındaki mekansallığını yansıtan, ölümünden önce son 19 Mayıs kutlamalarını izlediği, 19 Mayıs Stadyumu’nun yıkılmaması için mücadeleye devam ediyor.

yapi.com.tr
Mimarlar, 19 Mayıs Stadyumu Yıkım İhalesini Yargıya Taşıdı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün 19 Mayıs Stadyumunun hurda karşılığı yıkım ve moloz nakli işi ihalesine çıkış kararı ile yıkımına dair tesis edilen idari işlemin yürütmesinin durdurulması ve takiben iptaline karar verilmesi talebiyle Gençlik Spor Bakanlığı’na dava açtı.

19 Mayıs Stadyumunun yıkımı telafisi mümkün olmayan zararlara yol açar
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhuriyet döneminin sembolik yapılarından olan Ankara 19 Mayıs Stadının yıkılması, yıkarak inşa etme sürecinden kaynaklanan hatalarının tekrar edilmesi ve hem ülkenin hem de Ankara’nın toplumsal mekansallığından bir Cumhuriyet hafızasının daha yok edilmesi anlamına gelecektir. Onarılarak korunması ve geliştirilmesi mümkün olan hafıza mekanlarının yık yap bakış açısına heba edilmesi, hükümetin genel karakteri halinin almıştır. Telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacak bu yıkım Cumhuriyet düşmanlığının ifadesi, vefasızlığın son örneğidir. Atatürk’ün hatıralarının ve Cumhuriyet eserlerinin korunması esastır. Bu nedenle yıkım ihalesi kararının yürütmesi durdurmalı, takiben karar iptal edilmelidir. Öte yandan yıkımı gündemde olan, Atatürk’ün hatıralarının olduğu 19 Mayıs Stadyumu’nda hükümetin sözde 'vefa ve veda' mitingi düzenlemesi, Cumhuriyet’le hesaplaşmanın mekânsal karşılığıdır. Atatürk’ün hatıralarının olduğu 19 Mayıs Stadyumu’nu yıkımı vicdansızlıktır. Yıkımına onay verenler 24 Haziranda bu yıkımın altında kalacaktır.”

Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı
Candan, sözlerine şöyle devam etti:
“Ankara Altındağ İlçesi Fevzipaşa Mahallesi, 24076 ada 1 parselde yer alan 19 Mayıs Spor Kompleksinin hurda karşılığı yıkım ve moloz nakli işinin ihale edileceği ilanı Basın İlan Kurumunun www.ilan.gov.tr internet sayfasında yer almış, bazı gazetelerde yıkıma ilişkin haberler çıkmıştır. Dün itibariyle öğrendiğimiz ihaleye ilişkin ihale yapılmasına ilişkin karar ile idarenin yıkım kararına dava açtık. Kültürel varlıklarımız ve geleceğimiz tehdit altındadır.”

Tescil davası devam ediyor
Stadyumun tescil edilmesine ilişken davalarının devam ettiğini de hatırlatan Candan, “Bu alanın tescilli kültür varlığı olarak gelecek kuşaklara aktarılmasına ilişkin Koruma Kurulunun red kararını yargıya taşıdık ve davamız devam ediyor. AKP hükümeti döneminde Cumhuriyetin mekansallığının simge kenti Başkent Ankara, hm yerel hemde merkezi hükümetin rejimle hesaplaşması mekanı haline geldi.Onlarca kültürel varlığımız yıkldı, kamusal alanlarımız, işgal ve talan edildi. Hafıza mekanlarımızı, anılarımızı biriktirdiğimiz değerlerin yıkımları ile belleklerimiz, ortak hafızalarımız hedef alındı. Ankara’da hükümetin yapacağı son mitingin19 Mayıs Stadyumunda hem de ülkenin kurtuluşunun simge gününün ismini taşıyan alanda yapılıyor olması çok manidar. Otoriter rejime veda ve son toplantıları olsun. 19 Mayıs Stadyumunun AKP hükümeti dönemyıkıntılar arasından onu yeniden inşa edecek bir irade ortaya çıkacaktır” dedi.

"İhale kararı hukuka ve kamu yararına aykırı"
Yıkım ihalesi kararının kamu yararına, kültürel zenginliğimizin kuşaklar arasında aktarılması gerekliliğine, hukuka, ilgili yasal mevzuata amaç yönünden de aykırı olduğunu da bildiren Candan, 19 Mayıs Stadyumu’na ilişkin şu bilgileri verdi:

“Ankara’nın kentsel gelişiminde ve hafızasında önemli bir yere sahip olan Ankara 19 Mayıs Stadyumu, gerek büyüklüğü gerekse de kente olan fiziksel, sosyal, kültürel etkileri ile başkentin önemli yapılarındandır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk stadyum kompleksinin içerisinde bulunan diğer işlevler alanın maç veya tören haricinde de kullanımına olanak tanıyarak kısmi zamanlı kamusal alan olarak değerlendirilmesini de sağlamaktadır. İnşa edildiği zamandan günümüze kadar özgün işlevini sürdürmesi ve Cumhuriyetin ilanı birlikte oluşan çağdaş toplumda yer bulmasıyla süreklilik değerine sahiptir. Süreklilik değerine paralel olarak, gereksinimleri hala karşılıyor olması, topluma sağladığı yarar ve Ankara’nın spor ve toplum yaşamına katkıları da göz önünde bulundurulduğunda ekonomik ve işlevsel değerini de koruduğu anlaşılmaktadır. İnşa edildiği tarihten itibaren Ankara’nın en önemli kamusal alanlarından biri olan 19 Mayıs Stadyumu farklı gruplardan kalabalıkların toplanma alanı olması ile Ankara’nın kentsel hafızasını oluşturan bir mekan olmasının yanı sıra taşıdığı anı değeri ve tarihsel değer nedeniyle de korunması gereklidir. Ankara 19 Mayıs Stadyumu, Beşiktaş İnönü Stadı’nın yıkılmasıyla ülkesi İtalya’da benzer dönemlerde tasarladığı spor yapıları koruma altına alınmış olan Paolo Vietti-Violi’nin ülkemizdeki tek stadyum yapısı olarak günümüzde varlığını sürdürmekte ve dönemin mimari özelliklerini yansıtmasıyla belge niteliği de taşımaktadır.”

ETİKETLER: 19 Mayıs Stadyumu
http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-19-mayis-stadyumu-yikim-ihalesini-yargiya-tasidi_166211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!