Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar, Erzincan’da Kamu Yararını Savunan Davaya Müdahil Oldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Erzincan’da askeri ve resmi kurum alanını konut-ticaret alanına dönüştüren plan değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle, vatandaşların açtığı davaya müdahil oldu.

yapi.com.tr
Mimarlar, Erzincan’da Kamu Yararını Savunan Davaya Müdahil Oldu

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin, Erzincan’da askeri ve resmi kurum alanıkonut-ticaret alanına dönüştüren plan değişikliğinin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle, vatandaşların açtığı davaya müdahil olması ile ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bilim ve teknikten aldığımız güçle Türkiye’nin her yerinde ve hinterlandımızdaki illerde kamu yararına aykırı plan değişikliklerine karşı mücadeleye devam ediyoruz. Vatandaşlar, Erzincan İli, Merkez İlçesi, Atatürk Mahallesi 74 ada 1 parsel, Cumhuriyet Mahallesi 53 ada 1 parsel, Gülalibey Mahallesi 134 ada 1 parsel, Yenimahalle Mahallesi 14 ada 6 parsel ve 15 ada 2 parsel mevcut planda ‘Askeri Alan’ ve ‘Resmi Kurum Alanı’ olarak belirtilen yerleri konut-ticaret alanına dönüştüren 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği ve  1/5.000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliklerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açtı. Hinterlandımızda olan Erzincan’da vatandaşların mücadelesine destek olmak için Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak, biz de davaya müdahillik talebinde bulunduk.” dedi.

Candan, sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu plan değişikliği  ile askeri alan ve resmi kurum alanı konut ticaret alanına dönüştürülmüştür. Kamusal kullanımlar için planlanmış alan, özel mülkiyete konu edilebilecek taşınmazlara dönüştürülerek kamu yararına aykırı işlem tesis edilmiştir. Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin amacı ve Yönetmelikte belirlenen plan değişikliklerine ilişkin temel ilkeler ile bağdaşmayan dava konusu plan değişikliği işlemi üst ölçek plana aykırı olduğu gibi İmar Kanunu'nda öngörülmüş olan  ‘parsel bazında planlama yapılamaz’ hükmüne de aykırıdır. Hiçbir bilimsel ve teknik gerekçenin sunulamadığı plan değişikliği işlemi ile aynı zamanda eşdeğer alan da ayrılmayarak Yönetmeliğin 26.maddesine aykırı davranılmıştır. Kamu yararına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve imar mevzuatına açıkça aykırı davranılmıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-erzincanda-kamu-yararini-savunan-davaya-mudahil-oldu_188786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!