Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Geldi, Geçti Plan Gelmedi!

Taksim Meydanı’nı düzenleme çalışmaları Cumhuriyet’in ilk yıllarında Fransız mimar Henri Prost’la başladı. Meydan söz konusu olunca bitmeyen tartışma camiydi...

Radikal Gazetesi
Mimarlar Geldi, Geçti Plan Gelmedi!

Taksim Meydanı’nı düzenleme çalışmaları Cumhuriyet’in ilk yıllarında Fransız mimar Henri Prost’la başladı. Meydan söz konusu olunca bitmeyen tartışma camiydi...

* 1977: Başbakan Süleyman Demirel’in kurduğu Milliyetçi Cephe (MC) hükümeti döneminde, Taksim Camii Şerifi Külliyesi’nin inşaatı için ilk resmi adım atıldı. Kültür Bakanlığı’ndan Anıtlar Yüksek Kurulu’na gönderilen 13 Mayıs 1977 tarihli başvuru yazısı yollandı. Cami, tarihi Su Maksemi arkasındaki parsellere inşa edilmek isteniyordu. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı inşaat ruhsatının alınması çalışmaları tamamlandı.

* 1980: 12 Eylül darbesiyle birlikte cami projesi rafa kalktı.

* 1993: Beyoğlu ‘sonunda’ İstanbul 1 Nolu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu, 1993’te Beyoğlu’nu ‘sit alanı’ ilan etti. Bu çerçevede artık ilçenin 1\ 5000’lik Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı’ yapılmalıydı.

*1994: Recep Tayyip Erdoğan’ın Büyükşehir Başkanlığı döneminde Gezi Parkı’na bir cami projesi gündeme geldi, ama bu da gerçekleşemedi.

* 2006: 1993 yılında istenen ‘koruma amaçlı’ nazım imar planı, ancak 13 yıl sonra,  2006’da tamamlandı. Korunmak istenen Beyoğlu da fiilen değişmeye devam ediyordu.

* 7 Ocak 2009: Beyoğlu’nu koruma amaçlı 1/5000’lik Nazım İmar Planı, gündeme gelmesinden tam 16 yıl sonra Koruma Kurulu’nda onaylanabildi.

* 15 Mayıs 2009: Plan, ‘dini tesisi’yle Büyükşehir Belediyesi’nce kabul edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-geldi-gecti-plan-gelmedi_69143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!