Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlar İBB'yi Suçlu Buldu

100 yıllık tarihi Moda İskelesi’ndeki restorasyonu inceleyen mimarlara göre İBB hatalı restorasyonla suç işliyor.

yapı.com.tr
Mimarlar İBB'yi Suçlu Buldu

Dönemin ünlü mimarlarından Vedat Tek tarafından, 100 yıl önce 1916-1917 yılları arasında inşaa edilen Moda İskelesi’nde restorasyon sorunu yaşanıyor. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) mülkiyetinde bulunan ve en son Beltur A.Ş tarafından işletilen iskelede restorasyon çalışmalarına dair bilgi tabelası da bulunmuyor.

Ruhsatsız restorasyon

İskelede incelemelerde bulunan TMMOB Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu ile TMMOB Mimarlar Odası Kadıköy Temsilcisi Saltık Yüceer tarihi binada yapılmaması gereken 8 restorasyon hatasını belirledi. Buna göre; zemin katta yapılan sundurma, iskele harman tuğla duvar, cephedeki klimalar, kapatılan yolcu giriş kapıları, deniz tarafından üst katta kapatılan teras, çatıdaki çinko mutfak bacası, PVC doğramalar, boyalı taş duvar cephe hataları mevcut.

Mimarlar çalışmaların aylar önce başladığını belirterek şöyle konuştu: “İBB mülkiyeti kendisinde olduğundan, 26. maddeye istinaden ruhsatsız olarak restorasyon yapıyor, yaptırıyor. Ruhsatsız, zaten herhangi bir tabela da yok. Anıtlar Kurulu veya KUDEB kararı gözükmüyor. Restorasyon Projeleri’ne aykırı. Yapıya maddi hasar veriyor. Teras olan kısım kapalı alana katılmış. Ahşap olan tüm doğramalar PVC esaslı ve yekpare cam olmuş, bölmeleri değişmiş. Yapılan işlemlerin projeye uygunluğunu kontrol edecek mercilerin bilgilerinin olmadığı, görüşlerinin alınmadığı görülüyor. Projeye aykırılık aslında suç oluşturuyor.”Kadıköy Belediyesi ise tarihi iskelede incelemelerde bulunarak zemin ve normal katlarda kurul onaylı projeye aykırı değişiklikler olduğunu tespit etti. Dış cephenin PVC olarak yenilendiğini belirten belediye yetkilileri teras alanlarında da ilaveler olduğunu raporlaştırdı. Yetkililer bu tespitlerini Koruma Kurulu ve İBB’ye iletti.

"MADO iskelesi olacak"

İBB’nin ve Kadıköy Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Sağ da “Kadıköy’de yaşayıp da orada anısı olmayan bir tek kişi yok. İstanbul’un tarihi katlediliyor. İBB tarihe böyle mi sahip çıkıyor” diye sordu. Restorasyonun ardından tarihi iskelenin işletmesinin MADO’ya verileceği konuşuluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-ibbyi-suclu-buldu_138099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!