Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlar Odası Başkanı’ndan ‘Zeugma’ Eleştirisi

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Zafer Okuducu, Bakan Erkan Mumcu’nun, Zeugma Platformu’na yönelik sarfettiği ifadeleri doğru bulmadıklar

NTV-MSNBC
Mimarlar Odası Başkanı’ndan ‘Zeugma’ Eleştirisi

MMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi Başkanı Zafer Okuducu, Bakan Erkan Mumcu’nun, Zeugma Platformu’na yönelik sarfettiği ifadeleri doğru bulmadıklarını bildirdi.

Zafer Okuducu, yaptığı açıklamada, 2 bin yıllık geçmişi olan Zeugma Mozaikleri’nin başka şehirlerde sergilenmesinin gündeme geldiğini duyduklarında çok şaşırdıklarını ve böyle bir şeyin olabileceğini düşünmek bile istemediklerini belirtti.

Mozaiklerin sergilenmesiyle ilgili olarak Packard Vakfı’nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvurduğunu, ancak henüz karara varılmadığı yönünde bilgi aldıklarını ve bu açıklamadan sonra resmi hiçbir açıklama yapılmadığını ifade eden Okuducu, açıklamasında, “Konuyla ilgili olarak sayın milletvekillerimize durumun önemini belirterek, Gaziantepli olarak meseleye sahip çıkmalarını ve bu taşınmanın önüne geçmelerini istedik. Bu talebimiz üzerine eski bakanımız Abdülkadir Ateş, konuyu bilen bir parlamenter olarak Bakan’la görüşmeye gitti. Kendisi bize, Bakan’la değil Müsteşar’la görüştüğünü ve bundan sonraki gelişmeleri bizlerle birlikte Gaziantepli olarak izleyeceğini aktardı” ifadesini kullandı.
Zafer Okuducu, “Bu arada iktidar partisinin il başkanı ve yetkilileri ile görüşüp, konunun Gaziantep için ne kadar önemli olduğunu vurguladık. Gelişen olayları Mimarlar Odası Genel Merkezi’ne ve Çekül Vakfı’na aktardık. Genel merkezimiz, bu konuda çeşitli uzman kişi ve kuruluşlardan görüş aldı. Gelen raporlar sonrası bu taşımanın yanlışlığı uzman kişi ve kuruluşlarca doğrulandı. Genel merkezimiz konuyu dilekçe ile Cumhurbaşkanlığı’na aktardı” diye konuştu.
Sözlerine devam eden Okuducu, geçtiğimiz günlerde, müzedeki taşınmaz kültür varlığı kabul edilen mozaiklerin ambalajlanması haberi üzerine, Gaziantep’teki çok sayıda sivil toplum örgütünün biraraya gelerek Zeugma Platformu’nu oluşturduğunu ve eserlerin sahiplenildiğini vurguladı.

“MUMCU’NUN İFADELERİ DOĞRU DEĞİL”
Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu’nun, Zeugma Mozaikleri’nin başka şehirlerde sergilenmesine karşı çıkan Zeugma Platformu’na yönelik sarfettiği ifadeleri doğru bulmadıklarını kaydeden Zafer Okuducu, Bakan Mumcu’nun yanlış bir davranış ya da olay varsa bunu anlatması gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-baskanindan-zeugma-elestirisi_9945.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!