Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeugma Mozaikleri Artık Özgür!

Gaziantep’te 2,5 aydır kapalı olan Arkeoloji Müzesi’nin açılması kararının 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilmesinin ardından, müzenin mühür

NTV-MSNBC
Zeugma Mozaikleri Artık Özgür!

b>Gaziantep’te 2,5 aydır kapalı olan Arkeoloji Müzesi’nin açılması kararının 1.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından verilmesinin ardından, müzenin mühürlü kapıları açıldı.

Arkeoloji Müzesi Müdürü Hamza Güllüce’nin talebi ve ihtiyati tedbir isteyen davacı vekillerinin muvaffakatları doğrultusunda Gaziantep 1.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Arkeoloji Müzesi’nin açılması ve sandıklarda bekletilen Zeugma Mozaikleri’nin tekrar teşhir yerlerine konulmasına karar vermesi sonrasında, müzenin kapıları, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü yetkilileri ile adliye infaz memuru ve Zeugma Platformu üyelerinden oluşan ekibin huzurunda açıldı.

Müzenin kapıların açılmasının ardından bir açıklama yapan Zeugma Platformu Üyesi Sıtkı Severoğlu, müzenin yaklaşık 2,5 ay önce kapatılmasıyla büyük üzüntü duyduklarını, ancak kapıların tekrar açılmasıyla, üzüntülerinin sevince döndüğünü söyledi.Severoğlu, müzeye ek bina yapılması yönünde yetkililerden söz aldıklarını ifade ederek, “Müzemizin tekrar açılması bizi mutlu etti. Bizim amacımız, Gaziantep’te, dünyanın en büyük mozaik müzesinin açılmasını sağlamak. Ayrıca Gaziantep’in Zincirli, Karkamış, Sakçagözü, Dülük, Zeugma ve diğer antik kentlerinden çalınan veya çeşitli yollarla götürülen eserlerin Gaziantep’e getirilmesi için, çalınmış eserler müzesi yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.
Mozaiklerin İstanbul’da sergilenmesi konusunda Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu ile Zeugma Platformu arasında zaman zaman tartışma yaşandığının hatırlatılması üzerine de Severoğlu, “Kültür Bakanımızla hiçbir kişisel problemimiz yok. Bakanımız da Gaziantep’in tanıtımı için bir çaba içine girmiştir. Ancak biz bunun başka bir şekilde yapılmasını istiyorduk. Yani mozaikler İstanbul’a götürülmeden tanıtımından yanaydık” diye konuştu.
Severoğlu, mozaiklerin paketlenme sırasında zarar gördüğünü bildiklerini ve bunun tam anlamıyla ortaya çıkması için paketlerin açılmasını beklediklerini bildirdi.

Mozaiklerin bulunduğu paketlerin, 16 Mayıs’ta uzman ekipler tarafından açılacağı belirtildi.
Yetkililer, Arkeoloji Müzesi’nin 18 Mayıs tarihinde başlayacak olan Müzeler Haftasında ziyarete açılacağını ancak sandıkların içindeki mozaiklerin çıkartılmasının 15 gün sürebileceği ve ancak 20 gün sonra sergilenmeye başlanabileceğini kaydettiler.

DAVANIN GELİŞİMİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İstanbul’da yapılacak olan NATO Zirvesine katılacak yabancı konuklar için Topkapı Müzesi’nde mozaiklerin sergilenmesi için eserlerin paketlenmesi amacıyla müze müdürlüğünü kapatma kararının ardından, Zeugma Platformu mozaiklerin sandıklara yerleştirildiği 11 Mart’ta taşınmaz eserlerin naklinin suç olduğu yönünde Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak ihtiyati tedbir kararı almış ve bu karar sonrasında mozaiklerin bulunduğu salonun demir kapısı kilitlenerek, müze ziyarete kapatılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-mozaikleri-artik-ozgur_11779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!