Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zeugma Mozaikleri’ne İhtiyati Tedbir

Gaziantep’te ve Topkapı Sarayı’nda sergilenmesi amacıyla paketlenen Zeugma Mozaikleri’nin ‘taşınmaması’ yönünde ihtiyati tedbir kararı alındı.

NTV-MSNBC
Zeugma Mozaikleri’ne İhtiyati Tedbir

b>Gaziantep’te ve Topkapı Sarayı’nda sergilenmesi amacıyla paketlenen Zeugma Mozaikleri’nin ‘taşınmaması’ yönünde ihtiyati tedbir kararı alındı.

Zeugma Mozaikleri, Kültür Bakanlığı ile Packard Vakfı arasındaki protokol gereği, Topkapı Sarayı’nda sergilenmek üzere kolilere yerleştirilirken, Gaziantep’teki sivil toplum örgütleri harekete geçerek, Gaziantep Nöbetçi Asliye Hukuk Hakimliği’ne başvurdu.

Zeugma Platformu adı altında bir araya gelen Gaziantep Barosu, Gaziantep Turizm Derneği, Gaziantep Müze Dostları Derneği ve Dokumacılar Odası yetkilileri ‘mozaikler’in ve Mars Heykeli’nin müzeden çıkarılmasını önlemek amacıyla , tespit yapılması ve ihtiyati tedbir kararı alınması için Gaziantep Nöbetçi Asliye Hukuk Hakimliği’ne başvurdu.
Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi, durum tespiti yaparak, eserlerin taşınmaması yönünde ihtiyati tedbir kararı aldı. İhtiyati tedbir kararı kaldırılmadığı takdirde, Zeugma Mozaikleri’nin Topkapı Müzesi’nde sergilenmesinin mümkün olmadığı açıklandı. Mahkeme heyeti, Gaziantep Müzesi’ne giderek, mozaik ve taşınacak eserlerle ilgili sayım yaparken, eserlerin yeddiemine teslim edileceği belirtildi.

ERKAN MUMCU’NUN TEPKİSİ
Gaziantep’in sembolü haline gelen Zeugma Mozaikleri’nin İstanbul’a götürülmesinin mahkeme kararıyla durdurulmasını, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu “Kararı garipsiyorum. Kendine aydın diyen insanlar, toplumu, uydurdukları yalanlarla yanıltıyorlar ” sözleriyle yorumladı.
Bakan Mumcu, “Bu kararın hangi hukuki temele dayandığını anlamış değilim. Seçim nedeniyle haksız bir spekülasyon. İstanbul’a sergi olarak geliyor, buna kim nasıl ‘hayır’ diyor, ben anlamıyorum.
Erkan Mumcu, kararın alınması için girişimde bulunanları da suçlayarak, “Mahkeme kararı karşısında, hukuki olarak ne yapabilirsek onu yapacağız. Beni üzen şey, kendisine aydın diyen insanların, kendi uydurdukları yalanlarla toplumu yanıltmaları; bu çok utanç verici birşey” ifadesini kullandı.
Bakan Mumcu’ya, mozaiklerin taşınmasında yaşanabilecek problemler sorulduğunda da yanıtı kesindi; “Uzmanlar maksimum güvenlik sağlar. Biz bunu işporta malı gibi görmüyoruz. Taşralı bakışla bu sorunları anlayamayız.”


ZEUGMA PLATFORMU DİRENİYOR
Gaziantep’in sembolü haline gelen Zeugma Mozaikleri’nin İstanbul’a götürülmek istenmesi, birçok çevrenin tepkisini çekti. Zeugma Platformu adı altında birleşen arkeologlar, turizmciler ve Gaziantepliler, kararı durdurmak için çabalıyor. Eserlerin, ‘ortaya çıktığı yerde’ sergilenmesi gerektiğini söyleyen Platform sözcüleri, mozaiklerin naklini önlemek için, mahkemeden ihtiyati tedbir kararı aldırdı.

DÜNYANIN ‘EN KALİTELİ ’ MOZAİKLERİ
Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Tunus’taki Bardo Müzesi’nde sergilenen eserlerin daha kalitelileri bulundu Zeugma’da. 720 metrekarelik alana yayılan 32 parça paha biçilmez mozaik, restore edildikten sonra Gaziantep’teki Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Zeugma’dan çıkarılan bu mozaikler, Haziran ayında İstanbul’da yapılacak NATO toplantısına katılacak devlet başkanlarına gösterilmek için Topkapı Müzesi’nde sergilenmek isteniyor.

MÜZE POLİS KORUMASINA ALINDI
Gaziantep’te sokaktaki insan da mozaiklerin İstanbul’a gitmesine karşı. Bu tepkilere rağmen Packard Vakfı çalışanları, Kültür Bakanlığı’ndan bir yetkilinin başkanlığında, Zeugma Müzesi’nde paketleme çalışmalarını sürdürüyordu. Ancak, akşam saatlerinde yeni bir gelişme yaşandı. Zeugma Platformu’nun girişimi sonucu, mahkemeden ‘ihtiyati tedbir kararı’ çıkarıldı. Karar uyarınca, mozaiklerin paketlenmesi ve taşınması durdurularak, Vakıf elemanları müze dışına çıkarıldı. Müze de polis korumasına alındı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeugma-mozaiklerine-ihtiyati-tedbir_9749.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!