Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası Munzur'daki Plan Değişikliğine Dava Açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Tunceli'de, Munzur Vadisi içinde yapılması planlanan ve hukuka aykırılığı nedeniyle iptal edilen HES projelerine ilişkin plan değişikliğinin yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

yapı.com.tr
Mimarlar Odası Munzur'daki Plan Değişikliğine Dava Açtı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada, kamu yararına aykırı olan ve doğal dengeyi tamamen alt üst edecek Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yapımı planlanan baraj ve HES projelerine karşı mücadeleye devam ettiğini belirtti.

Birgün'ün haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, açıklamasında şunları ifade etti: "Munzur Vadisi Milli Parkı, Türkiye’nin ilk ve en büyük milli parklarından biridir. Munzur Vadisi Milli Parkı 3 Koruma Bölgesi’nden (Zon) oluşmaktadır. Pek çok farklı eko sistemleri içeren vadi, flora-fauna ekolojik besin zinciri oluşturması bakımından son derece önemlidir. Milyonlarca yılda oluşmuş olan ilginç jeolojik ve jeomorfolojik özellikleri; derin kanyon vadileri, pek çok akarsu ve dere sistemleri, karstik yapısı, yer altı su sistemleri, mağaraları, kaynakları (Munzur Gözeleri), şelaleleri, buzul gölleri ve buzul vadileri, diğer buzul şekilleri nedenleri ile koruma altına alınmıştır.”

Açıklamada, dava sonucu beklenmeden davalı idare işleminin icra edilebilir olma niteliğinin ortadan kaldırılmamasının ağır sonuçlar doğuracağına işaret Candan, "Böylesine değerleri taşıyan, yaşamımızın ve kültürümüzün bir parçası olan Munzur Vadisi’nin yok olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-munzurdaki-plan-degisikligine-dava-acti_144460.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!