Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Dava Açılmadan Tahliyemiz İsteniyor"

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Sami Yılmaztürk, "Tahliye kararının alınması için tahliye davasının açılması gerekiyordu. Böyle bir dava yok. Mahkemeden gelmiş bir tebligat yok" dedi.

"Dava Açılmadan Tahliyemiz İsteniyor"

Mimarlar Odası'nın Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası için zorla boşaltma kararı alındı. Beşiktaş Kaymakamlığı yolladığı tebligatta bu sabah binanın boşaltılmasını istedi.

"Mahkemeden gelmiş bir tebligat yok"

Konuyla ilgili Yapı.com.tr'ye özel açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, tahliye kararını 30 Mayıs akşamı 17:50'de öğrendiklerini ifade ederek, "Aslında biz sabah geldiğimizde boşaltmak niyetiyle gelmiştik ancak buradaki zorbalığı gördüğümüzde direnmeye karar verdik. Kentsel dönüşüm adı altında başkalarına yapılanların bize de yapılmasına izin veremeyiz" dedi. "Zaten fiili olarak da akşam 18:00'da gelmiş bir tahliye kararının ertesi sabah 10:00'da gerçekleştirilmesi imkânsız" diyen Yılmaztürk, "Tahliye kararının alınması için tahliye davasının açılması gerekiyordu. Böyle bir dava yok. Mahkemeden gelmiş bir tebligat yok. Elimizde sadece Beşiktaş Kaymakamlığı'nın Beşiktaş Emniyet Müdürlüğü'ne iletmiş olduğu tahliye kararı var" diye konuştu. Şu anda ise binaya giriş izni verilmediğini dile getiren Yılmaztürk, "5-10 oda çalışanımız dışında içeriye giremiyoruz" diye ekledi.

Karara tepki gösteren TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi yaptığı yazılı açıklamada ise, "Hukuki süreç devam ederken 24 saati dahi bulmayan sürede tahliye için yapılan bir tebligat Mimarlar Odası’nın hukukun üstünlüğünü sağlama doğrultusunda aklın ve bilimin rehberliğinde kamu ve toplum yararına verdiği mücadeleye karşı bir intikam operasyonudur. Hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi, sorumluların yargılanması için her türlü hukuksal başvuruyu yapacağımızı, siyasallaşan yargı sürecini deşifre edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız" dedi.

Ne olmuştu?

2002 yılından bu yana Mimarlar Odası'nda bulunan bina, Kültür Bakanlığı'yla yapılan protokol gereği 49 yıllığına Mimarlar Odası'na devredilmişti. Ancak bakanlık, Aralık ayında protokolün tek taraflı olarak iptal edildiğini duyurmuştu. Buna karşın dava açılmış, İstanbul 12. İdare Mahkemesi de Mimarlar Odası'nı haklı bulmuştu. İstanbul Bölge İdaresi'nin bakanlık lehine karar vermesi üzerine "boşaltma tebligatı" yollandığı anlaşıldı.

Hukuki süreç devam ederken tebligat yollanması ve tarih olarak ise 31 Mayıs'ın seçilmesi Haziran Direnişi'nin en görkemli günü olan 31 Mayıs'ın intikamının alınmak istendiği yorumlarına neden oldu.

ETİKETLER: Mimarlar Odası
http://www.yapi.com.tr/haberler/dava-acilmadan-tahliyemiz-isteniyor_144958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!