Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası Uyardı: Emek Her An Yıkılabilir

Mimarlar Odası, dün Karaköy'deki binasında Emek Sineması'nın 'yakılmasıyla' ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek uyardı: 'Emek her an yıkılabilir.' Mimarlar Odası Yenileme Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Emek Sineması için, Kültür Bakanı ile Beyoğlu Belediye Başkanı’nın açıklamalarındaki gibi bir yenileme söz konusu olmadığını, planın

Radikal Gazetesi
Mimarlar Odası Uyardı: Emek Her An Yıkılabilir

Mimarlar Odası, dün Karaköy'deki binasında Emek Sineması'nın 'yakılmasıyla' ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenleyerek uyardı: 'Emek her an yıkılabilir.'

Mimarlar Odası Yenileme Kurulu Üyesi Mücella Yapıcı, Emek Sineması için, Kültür Bakanı ile Beyoğlu Belediye Başkanı’nın açıklamalarındaki gibi bir yenileme söz konusu olmadığını, planın Emek Sineması’nın yıkılmasını öngördüğünü söyledi. Uygulama planının Yenileme Kurulu tarafından onaylandığını belirten Yapıcı, yenileme projesinin Beyoğlu Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul 2010 Ajansı’nın ortak projesi olduğunu hatırlattı. Yapıcı, “Plana göre Cercle d’Orient Binası’nın ön cephesi korunacak ve Emek Sineması tamamen yıkılacak. Yapılan alışveriş merkezinin en üst katına da Emek Sineması’nın bir kopyası inşa edilecek” dedi.

İKSV’den Emek toplantısı

Yapıcı bu uygulamanın mimari açıdan da hukuki açıdan da sakıncalı olduğunu belirtti ve Mimarlar Odası olarak projenin hayata geçirilmemesi dava açtıklarını anlattı. Mimarlar Odası avukatlarından Can Atalay da “Bir oldu bittiye getirilip Emek Sineması yıkılmak isteniyor. Buna izin vermemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Toplantı sonrası yönetmenler, sinema yazarları, oyuncular ve sinema seyircilerinin de aralarında bulunduğu ‘Emek Sinemasını Yıktırmayalım ve Yaşatalım’ adıyla bir platform da kuruldu. Platform kamuoyunun dikkatini çekecek bir dizi eylem yapma kararı da aldı. İstanbul Film Festivali’ni direktörü Azize Tan da, yarın İKSV’nin Deniz Palas’ta açılan yeni binasında Emek Sineması ile ilgili bir toplantı yapılacağını ve yurtdışından gelen sinemacılara Emek Sineması’nın durumunun anlatılacağını bu toplantıya ilgili herkesin katılabileceğini söyledi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasi-uyardi-emek-her-an-yikilabilir_78542.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!