Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

ICOMOS: Emek Sineması'nın "Taşınarak" Korunması Mümkün Değil!

"Emek sineması yapım teknolojisi açısından olduğu gibi, üslupsal olarak da aynen korunması gereken 1. derece eser niteliğinde" diyen ICOMOS Türkiye, "restorasyonun sözde tarihsel mekan inşaa etmenin diğer adı olmadığını" söylüyor.

bianet.org
ICOMOS: Emek Sineması'nın "Taşınarak" Korunması Mümkün Değil!

"Cercle d'Orient ve Emek Sineması'nın koruma statüsünün düşürülmesi ve yerine bir AVM yapılması, İstanbul'da geç 19. yy ile erken 20. yy'da ortaya konmuş en önemli tarihsel yapı topluluklarından birini ortadan kaldırır. Böyle bir girişim İstanbul'da tarihi çevrenin karşı karşıya olduğu en vahim saldırılardan biri olarak nitelenebilir."

Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye'ye göre, Emek Sineması ve çevresinin korunması şart.

Bugüne kadar ulaşan en geniş iç mekan

ICOMOS Türkiye, yaptığı açıklamada söz konusu yapıların ayırt edici özelliklerine vurgu yapıyor:

"Cercle d'Orient ve Emek Sineması'nın üzerinde konumlandığı yapı adası 19. yy'ın ikinci yarısından başlayarak 1960'lara uzanan aralıkta İstanbul'da uygulanmış en gelişkin inşaat tekniklerinin ve bir dizi mimari üslubun düzeyli örmeklerini de içeriyor."

Sadece Emek Sinemasının İstanbul'da bugüne ulaşmış en geniş iç mekan olduğunu söyleyen Konsey üyeleri ekliyor:

"Yapım teknolojisi açısından olduğu gibi, üslupsal olarak da aynen korunması gereken 1. derece eser niteliğindedir. Bu denli önemli bir tarihi mekan yerinde ve özgün mimarisi ile korunmalıdır."

Konsey, kentsel dönüşüm kapsamında Emek sinemasının başka bir konuma, kota taşınarak korunacağı savunmanın hem koruma ilklerine aykırı hem de teknik olarak imkansız olduğunu ifade ediyor.

"Yıkıldıktan sonra benzer bezemeleri üzerinde barındıran bir başka mekan inşa edilmesi kuşkusuz mümkün; ancak, buna tarihsel çevreyi koruma değil, 'tarihsel gibi gözüken' bir yeni bina yapmak denir. Koruma ve restorasyon disiplini yeni malzeme ve tekniklerle 'sözde tarihsel' mekanlar inşa etme aldatmacasının bir diğer adı değildir."

ICOMOS Türkiye "Tarihsel eser ve çevreleri önemseyen duyarlı hiçbir uzman ve yurttaş bu aldatmacaya kanmayacaktır, kanmamalıdır" diyor.

ICOMOS kimdir?

Amacı, tarihi anıtlar ve sitlerin korunması, muhafaza edilmesi ve değerlendirilmesine yönelik teoriler, yöntemler, teknikler ile ilgili her türlü araştırmayı desteklemek ve yönlendirmek olan Uluslararası ve hükümetler dışı bir organizasyon olan ICOMOS; (International Council on Monuments and Sites) 1965 yılında Varşova'da kuruldu.

Türkiye ICOMOS Ulusal komitesi amaçlarına uygun olarak uluslararası temaslar da yapmakta olup 1999 yılında Yunanistan ICOMOS Ulusal Komitesi ile birlikte 1997 yılından beri yaptığı çalışmalar ve bilimsel toplantıları nedeniyle Abdi İpekçi Barış Ödülüne layık bulundu. (EZÖ)

Emek sineması yıkım karşıtı mücadele hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/icomos-emek-sinemasinin-tasinarak-korunmasi-mumkun-degil_78974.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!