Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlardan ‘Akciğer’ Uyarısı

İzmir’in yıllardır tartışılan ve “kentin akciğeri” olarak nitelenen bölgesi İnciraltı için turizm merkezli hazırlanan imar planı, meslek örgütleri tarafından kabul görmedi. Planın, sadece turizm sektörü ve mülk sahiplerinin çıkarları gözetilerek hazırlandığını savunan Mimarlar Odası İzmir Şubesi, çalışmanın kentte son 50 yıl içindeki en büyük

Cumhuriyet EGE
Mimarlardan ‘Akciğer’ Uyarısı

İzmir’in yıllardır tartışılan ve “kentin akciğeri” olarak nitelenen bölgesi İnciraltı için turizm merkezli hazırlanan imar planı, meslek örgütleri tarafından kabul görmedi. Planın, sadece turizm sektörü ve mülk sahiplerinin çıkarları gözetilerek hazırlandığını savunan Mimarlar Odası İzmir Şubesi, çalışmanın kentte son 50 yıl içindeki en büyük imara açma girişimi olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/25 bin ölçekli İnciraltı Turizm Merkezi Çevre Düzeni Plan Revizyonu’na itirazlar yükseliyor. 20 Nisan’da İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde askıya çıkan plan için itiraz süresi 20 Mayıs’ta sona erdi. Bakanlar Kurulu kararıyla İnciraltı Turizm Merkezi’nin sınırlarının genişletildiğini vurgulayan Mimarlar Odası İzmir Şubesi, hazırladığı itiraz raporunu bakanlığa gönderdi.

690 hektarlık alanı kapsayan bölgeyle ilgili İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, farklı tarihlerde ve derecelerde doğal SİT kararı aldığını anımsatan şube yöneticileri, bu alanlarının yasalar uyarınca koruma amaçlı planlanması gerektiğini vurguladı.

İtiraz dilekçesinde, İzmir Tarım İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan toprak etüdü raporundaki “tarımsal amaç dışında kullanılamaz” görüşüne vurgu yapılarak, söz konusu planda bu noktanın gözardı edildiğine dikkat çekildi.

Dünyanın hiçbir yerinde, kentin içinde kalmış 690 hektarlık böylesi bir alanda turizm tesisleri yapılmadığı belirtilen dilekçede şu görüşlere yer verildi:

“İnciraltı’nın tamamını içerecek şekilde, Çevre Düzeni Planı revizyonu adı altında imara açılması istenen yapılaşma alanının, yapı yoğunluğu ve önerilen nüfusun, planı savunanlar tarafından algılanmadığı ortadadır. Doğal SİT alanlarının korunması ilkesini gözetmeyen bir yaklaşım, tarım alanlarını dikkate almayan bir tutum, kent peyzajına önem vermeyen anlayışla yapılacak planlama, turizmin kendi kaynağını tüketmesi sonucunu yaratacaktır. Yalnızca turizmi hedefleyen ve diğer planlama girdilerini ve değerleri yok sayan revizyon plan kamu yararı ilkesine uygun değildir. Yapılmış olan İzmir İnciraltı Turizm Merkezi Çevre Düzeni Planı Revizyonu iptal edilerek İzmir kentine yapılacak büyük yanlışlıktan bir an önce vazgeçilmelidir. Kentin mekansal oluşumu sürecinde büyük bir yanlışın önüne geçilmesi açısından, bu planın iptal edilmesi tarihsel bir sorumluluktur.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-akciger-uyarisi_69617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!