Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlardan Boykot Çağrısı

Bir grup İngiliz mimar, Venedik’te pazar günü başlayan mimari fuarına İsrail’in alınmamasını talep etti. “Filistin’de Adalet için Mimar ve Planlamacılar” (APJP) adlı grubun yayınladığı bildiride, 19 Kasım’a kadar sürecek “Mimarlık Bienali”nden (Biennale Architettura) İsrail’in çıkarılması istendi.

Evrensel Gazetesi
Mimarlardan Boykot Çağrısı

ir grup İngiliz mimar, Venedik’te pazar günü başlayan mimari fuarına İsrail’in alınmamasını talep etti. “Filistin’de Adalet için Mimar ve Planlamacılar” (APJP) adlı grubun yayınladığı bildiride, 19 Kasım’a kadar sürecek “Mimarlık Bienali”nden (Biennale Architettura) İsrail’in çıkarılması istendi. Bildiride, “Bienal komitesi; İsrail’in katılımının bienalin hedefleriyle çeliştiğini, provokatif olduğunu görmelidir. Özellikle de, Lübnan’a yönelik çirkin savaşla, Gazze’de devam eden tek taraflı savaşın ışığında” denildi.

İsrail, bienale, “Yaşam Kurtaran: İsrail’de Anmanın Tipolojisi” adlı çalışmayla katılıyor. Çalışma; İsrail’in Arap dünyasına karşı savaşlarında ve soykırımda ölenler için dikilen 15 anıtı tasvir ediyor. APJP, “anılmakta olan savaşların” hedefi ve asıl kurbanının Filistinliler olduğuna işaret ederek, Filistinli mimarların neden bienalde olmadığını sordu ve “İsrail; böylelikle hem kurban, hem muzaffer ilan edilmektedir” dedi.

Bildiriye birçok İsrailli ve Yahudi mimar da destek verdi. Metnin altında imzası bulunan İsrailli Tula Amir, “İsrail savaşlarının haklı çıkarılması, bugün dökülen kanın ve gelecekte dökülecek olanın meşrulaştırılması demektir” dedi. İngiliz Yahudi mimar Abe Hayeem, “İsrail’in savaşları haklı çıkarılıyor” diye konuştu. Mimarların metninde, İsrail’in kuruluşuyla birlikte Filistinlilerin yaşadığı “El Nakba”ya (Büyük Felaket) dair tek bir anıtın bile İsrail topraklarında olmadığı belirtiliyor ve “Topraklarından sürülme ve aşağılama, bugün bile Batı Şeria ve Gazze’de sürüyor” deniliyor.

APJP, Filistinlilere de, bienale başvurma çağrısı yaparak, “Bienali düzenleyenler de, Filistin’in katkısını talep etmelidir” dedi. Filistin Mimarlar Odası da, konuyu ilişkin açıklamasında İsrail’in bienalden atılmasını talep etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-boykot-cagrisi_48274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!