Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Bülend Tuna: "Cumhuriyet'in...

Mimarları da Şaşırtmış

Anayasadan " Atatürk ilke ve inkılapları" nın çıkartılmasını öneren AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül 'ün önceki yıllarda Mimarlar Odası 'na hukuk danışmanlığı yaparken mimarları da şaşırttığı açıklandı.

Cumhuriyet Gazetesib>Anayasadan "Atatürk ilke ve inkılapları"nın çıkartılmasını öneren AKP Mersin Milletvekili Zafer Üskül'ün önceki yıllarda Mimarlar Odası'na hukuk danışmanlığı yaparken mimarları da şaşırttığı açıklandı. Üskül'ün, özellikle "mimarlık meslek hukuku ve kente karşı suç ilişkisi" hakkındaki yasa hazırlıklarına yardımcı olması için, 2003'te Mimarlar Odası'na "profesyonel danışman" olarak alındığını belirten eski Mimarlar Odası Genel Başkanı Oktay Ekinci gazetemize yaptığı açıklamada, "Kendisinden yararlanamadığımız gibi, her raporu kafa karıştırıcı nitelikteydi" dedi.

Atatürk ilkelerinin sivil anayasayla çelişeceğini belirten Üskül'ün, CHP'li ve sosyal demokrat kimliğiyle sivil toplum kuruluşlarına da danışmanlık yaptığı biliniyor. Üskül'ün mimarlara danışmanlığı sırasındaki tutumuna ilişkin bilgi veren Oktay Ekinci şunları söyledi:

"Bizim en önemli sorunumuz hem 'kente karşı suç' ların önlenmesi; hem de mimarların bu tür 'suç oluşturacak projeler'i üstlenmelerinin önüne geçilebilmesiydi. Hem anayasa profesörü hem de toplumcu bilinen Üskül, şimdiki Oda Başkanı Bülend Tuna'nın teklifiyle profesyonel danışman yapıldı. Fakat kamu yararına denetim konusunda farklı düşünüyorduk. Üskül'ün hazırladığı raporların hiçbirinde 'liberalizmin kente karşı suçlarını önleyecek' ve 'ulusal çıkarları gözetecek' bir toplumsal denetim hukuku tanımlanmadığından umduğumuzu bulamadık ve danışmanlığı da sona erdi."

Oktay Ekinci, Üskül'ün anayasadaki Atatürk devrimleriyle ilgili sıkıntısının da toplumcu düşünceden ve ulusal çıkar anlayışından uzaklaşmasının ürünü olabileceğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlari-da-sasirtmis_55530.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!