Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık Dergisi Türkiye'nin Çağdaş Mimarlık Ürünlerini Belgeliyor

MİMARLIK dergisi, Mayıs-Haziran (311) sayısında "MİMARLIK Geçmişini Değerlendiriyor: SORUŞTURMA 2003 başlıklı, editörlüğünü Ali Cengizkan'ın

TMMOB Mimarlar Odası Yayın Bölümü
Mimarlık Dergisi Türkiye'nin Çağdaş Mimarlık Ürünlerini Belgeliyor

İMARLIK dergisi, Mayıs-Haziran (311) sayısında "MİMARLIK Geçmişini Değerlendiriyor:
SORUŞTURMA 2003 başlıklı, editörlüğünü Ali Cengizkan'ın yaptığı bir dosya hazırladı. Ülkemizde yıllardır özellikle edebiyat, ama bir yandan da sahne sanatları, görsel sanatlar ve plastik sanatlar alanlarında yapılmakta olan "soruşturma" nitelikli çalışmaları, bu dosya ile ilk kez mimarlık alanına taşıma amacıyla hazırlanan dosya, aynı zamanda, mimarların kendi mesleki ürünlerine bakışını derlemeyi hedefliyor.

Aşağıda yer alan ve toplam 477 kişiye gönderilen soruşturma metni, alanında tanınmış akademisyen (mimarlık tarihçisi, kuramcı, tasarım eğitimcisi, mimarlık bilimleri uzmanı), uygulamacı mimar, hem akademisyen hem de uygulamacı olan mimarlar, mimarlık öğrencileri ve disiplinin örgütlenme ve yayın dünyasındaki temsilcilerine gönderildi. Metin, aynı zamanda Arkitera platformuna da taşınarak "forum" bölümünde herkesin katkısına açıldı. Mimarlık Dergisi Yayın Kurulu tarafından hazırlanan ve Yayın Komitesi adına gönderilen soruşturma metni, aynen şöyle:

" MİMARLIK dergisinde, 311. sayıdan itibaren, Türkiye'nin önde gelen çağdaş mimarlık eserlerini belgeleyen bir dosyaya başlıyoruz. Bununla, Docomomo-Türkiye'nin kurulmasının ardından, "modern mimarlık mirası"nı belgeleme çalışmalarına katkı yapma ve hız kazandırmanın yanı sıra, UIA-2005 Kongresi sürecine giren Türkiye'nin çağdaş mimarlık ürünlerine de dikkati çekmeyi amaçlıyoruz. Mimarlık ürünleri, tek yapı ölçeğinden, yapı grubu ve yerleşkelerine kadar farklılaşan yapıları kapsayabilir; bunlar Türk mimarların ürünleri olabileceği gibi, yabancı mimarlar tarafından yapılmış da olabilir. Dosyayı, aşağıdaki soruya vereceğiniz yanıtlar ile buna ilişkin kısa değerlendirmeleriniz oluşturacak.
Soru şöyle:
Sizce, 1923 - 2003 arasındaki 80 yıllık dönemde gerçekleşen, Türkiye çağdaş mimarlığının önde gelen 20 eseri hangileridir? "

Soruşturma 2003'e yanıt veren isimler (1 Haziran 2003 itibariyle):

Zafer Akay * Esra Akcan * Levent Aksüt * Alper Alkan - Bilge İmamoğlu * Üstün Alsaç * Ahmet Turhan Altıner * Arkitera.com - Forum katılımcıları * İnci Aslanoğlu * Kadri Atabaş * Oya Atalay Franck * Nilüfer Baturayoğlu * İhsan Bilgin * Cana Bilsel * Cengiz Bektaş * Süleyman Boz * Sibel Bozdoğan * Ragıp Buluç * N. Müge Cengizkan * Nülifer Çınarlı * Behruz Çinici * Danyal Çiper * Hüseyin Dinç * Coşkun Erkal * Filiz Erkal * Ufuk Ertem * Hakkı Esener * Sevinç Hadi * Arda İnceoğlu - Cem Altun * Aydın Kılcıoğlu * İdris Kırman * Rafet Kıstır * Şükrü Kocagöz * Enis Kortan * İlhan Kural * Yasar Marulyalı * Şengül Öymen Gür * Levin Özgen * Suha Özkan * Mehmet Saner * Murat Soygenis * Fatih Söyler * Filiz Şenkal * Doğan Tekeli * Alper Ünlü * Behçet Ünsal * Şevki Vanlı * Ömer Yılmaz * Nihat Yılmazer * Anadolu Üniversitesi Mimarlık Bölümü * Lefke Avrupa Üniversitesi Mimarlık Bölümü * MSÜ - Bina Bilgisi Bilim Dalı * MSÜ - Çevre Çözümlemesi Bilim Dalı * MSÜ - Mimari Tasarım Sorunları Bilim Dalı * MSÜ - Mekan Oganizasyonu Bilim Dalı.

Gelen yanıtlarla oluşan listede 20 yapı, bulundukları yer, yapım tarihi, mimarları ve aldıkları oylar şöyle sıralanıyor:

1. Türk Tarih Kurumu, Ankara, 1967 (Turgut Cansever ve Ertur Yener) / 41 oy.2. ODTÜ Kampüsü, Ankara, 1961-80 (Behruz ve Altuğ Çinici) / 27 oy.3. Sergievi, Ankara, 1934 (Şevki Balmumcu) / 22 oy.
(Yanıtlardan 18'i yapıyı "Sergievi" (Şevki Balmumcu) olarak anarken, 4'ü "Opera Binası" (Şevki Balmumcu ve Paul Bonatz) olarak belirtiyor.)4. Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu, İstanbul, 1970 (Sedad Hakkı Eldem) / 21 oy.5. Milli Reasürans, İstanbul, 1987 (Şandor ve Sevinç Hadi) / 21 oy.


6. Ankara Garı, 1937 (Şekip Akalın) / 20 oy.
(Yanıtlardan 13'ü yapıyı "Ankara Garı" olarak anarken, 7'si "Ankara Gar Binası ve Gar Gazinosu" olarak belirtiyor.)
7. Anıt Kabir, Ankara, 1953 (Emin Onat ve Orhan Arda) / 19 oy.
8. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi, 1937 (Bruno Taut) / 18 oy.
9. Meclis Camii, Meydan ve İbadet Kitaplık Kompleksi, 1987 (Behruz ve Can Çinici) / 18 oy.
10. Hilton Oteli, İstanbul, 1954 (SOM ve Sedad Hakkı Eldem) / 17 oy.
11. ODTÜ Mimarlık Fakültesi, 1963 (Behruz ve Altuğ Çinici) / 17 oy.
12. Florya Cumhurbaşkanlığı Deniz Köşkü, İstanbul, 1936 (Seyfi Arkan) / 16 oy.
13. Eski İş Bankası Genel Müdürlük Binası (BDDK), Ankara, 1976 (Ayhan Böke ve Yılmaz Sargın) / 13 oy.
14. Türk Dil Kurumu, Ankara, 1978 (Cengiz Bektaş) / 13 oy.
15. İller Bankası, Ankara, 1937 (Seyfi Arkan) / 12 oy.
16. İstanbul Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi, 1944 (Sedad Hakkı Eldem ve Emin Onat) / 12 oy.
17. Emek İşhanı, Ankara, 1959 (Enver Tokay ve İlhan Tayman) / 12 oy.
18. Büyükada Anadolu Kulübü, İstanbul, 1959 (Abdurrahman Hancı ve Turgut Cansever) / 12 oy.
19. Demir Tatil Köyü, Bodrum, 1983 (Turgut Cansever, Emine Öğün, Mehmet Öğün ve Feyza Cansever), 12 oy.
20. Atatürk Kültür Merkezi, İstanbul, 1966 (Hayati Tabanlıoğlu), 11 oy.

Soruşturma çalışması derginin bu sayısında sonlandırılmayıp, geniş bir katılımı sağlamak için 1 Ağustos 2003 tarihine kadar uzatıldı. "Türkiye'nin 'önde gelen' 20 yapısını/yapı gruplarını" değerlendirme kriterlerinizle birlikte mimarlikdergisi@mimarlarodasi.org.tr adresinden ya da faks (0.312.418 03 61) yoluyla Mimarlar Odası Yayın Bölümü'ne ulaştırabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-dergisi-turkiyenin-cagdas-mimarlik-urunlerini-belgeliyor_4829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!