Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi Yapı'nın Haziran Sayısı Çıktı

Yapı Dergisi'nin Haziran sayısı, yurtdışından ve Türkiye'den özel olarak seçilmiş, ünlü mimarların İstanbul, Antalya, Madrid gibi çeşitli yerlerde tasarlayıp uyguladıkları otel projeleri ile dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi Yapı'nın Haziran Sayısı Çıktı

b>Yapı Dergisi'nin Haziran sayısı, yurtdışından ve Türkiye'den özel olarak seçilmiş, ünlü mimarların İstanbul, Antalya, Madrid gibi çeşitli yerlerde tasarlayıp uyguladıkları otel projeleri ile dikkat çekiyor. Haziran sayısında dergiyle birlikte "Yapı'da Yaz" adlı özel bir ek veriliyor. Bu çalışmada bahçe mobilyalarından aydınlatma elemanlarına, peyzaj tasarımlarından botanik bahçelerine kadar pek çok bilgi yer alıyor.

Mimarlığın Babil Kulesi...
Tasarım açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Madrid'deki Hotel Puerta América için 30 farklı ülkeden, aralarında Zaha Hadid, Ron Arad, Norman Foster, Arata Isozaki, Jean Nouvel, David Chipperfield'ın da bulunduğu 19 mimar ve tasarımcı bir araya getirilmiş. Böylece otel, farklı kültürlerin ve mimari bakış açılarının bir arada yer aldığı bir yapıya dönüşmüş.

Hotel Puerta América dışında ayrıca özel oteller dosyası kapsamında Mimari tasarımı Emre Arolat, Şaziment Arolat ve Neşet Arolat'a ait olan Lara Kervansaray Oteli ve Kültür Merkezi, Mimari tasarımı Ali Çiçek+2 Design Ltd. tarafından yapılan Richmond Hotel Sapanca, Mimari tasarımı Ertur Yener, Erdoğan Elmas ve Zafer Gülçur'a ait olan The Marmara Antalya Oteli ve Mimari tasarımı M&N Butler Mimarlar Ltd. tarafından yapılan Sumahan Otel projeleri de Haziran sayısında...

İki Kişilik Cennet
Mimari tasarımı Nio Architecten'e ait olan ve Hollanda Botshol'da yer alan konut yapısı yeşil bahçenin üzerinde yüzüyormuş gibi duruyor ve görsel olarak dışarıdan kesinlikle algılanmıyor. Bu da bölgenin beklenmedik, sürprizli atmosferini pekiştiriyor. Tasarımın temelini iki parçalı çinko çatı oluşturyor. Çinko çatı, kare şeklindeki ahşap binanın üzerine diyagonal olarak yerleştirilmiş.

Şehircilikte Esen Fırtına ve Roller Üzerine
Yapı Dergisi, son dönemde mimarlık ve şehircilik gündemini meşgul eden konulara dikkat çekmek amacıyla, mimar Polat Sökmen, mimar Kadri Atabaş, mimar Korhan Gümüş ve mimar Haydar Karabey'i bir yuvarlak masa toplantısında bir araya getirdi. Toplantıda; İstanbul'daki kentsel dönüşüm projeleri, dünyaca ünlü mimarlara hazırlatılan projeler, gayrimenkul piyasasının hareketliliği ve bu hızlı gündemde mimarlığın yeri gibi konular masaya yatırıldı.

Mobilya Tasarımına Genç Yaklaşımlar
Türk endüstri tasarımının son dönemdeki dikkat çeken temsilcilerinden B&T Design; masa, sandalye ve koltuk konusunda zengin çeşitleri ve kendine özgü çizgisiyle öne çıkıyor. Firma genç Türk tasarımcılar Alp Nuhoğlu, Talip Aysan, Tanju Özelgin ve Aybike Tamer ile çalışıyor.

Bir Ustanın 45 Yıllık Birikimi
Süleyman Saim Tekcan'ın 45 yıllık birikimini ve yapıtlarını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semra Germaner yorumluyor. Germaner'e göre; rastlantı, Tekcan'ın uygulamalarında önemli yer tutar. Ancak bütün yapıtının rastlantı üzerine temellenmediği kesindir. Burada rastlantı, kurgulanmış altyapı üzerine gelen nüanslardan ibarettir.

Ayrıca;

- Kentin Çatıları ve Kültürü; Doğan Kuban, Barış Onay
- Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'u Nasıl Bir Sınav Bekliyor?; Derya Nüket Özer
- Vestel Ankara Showroom; Arif Özden
- Yangın Güvenliği ve Mimari Tasarım Etkileşimi; Nuri Serteser, Mustafa Özgünler

YAPI Haziran sayısında.........

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-haziran-sayisi-cikti_46042.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!