Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Mayıs Sayısı Çıktı

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Mayıs Sayısı Çıktı

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Mayıs Sayısı Çıktı

b>YAPI Dergisi'nin Mayıs sayısında, ödüllü tasarımlardan yarışma projelerine; Radyo Televizyon Binası, Parlamento Binası, Tanıtım ve Satış Bürosu gibi çok çeşitli konular yer alıyor. Mayıs Sayısı'nda dergiyle birlikte "Uluslararası YAPI 2006 İstanbul Fuarı" Özel Eki veriliyor. Bu özel çalışmada fuara ilişkin genel bilgiler, katılımcı firmalar, sektörün bugününe ve geleceğine yönelik görüşler ve ürün haberleri yer alıyor.

Altı Mimarın İstanbul'a İlişkin Çözüm Önerileri...
Derginin sayfaları arasında İMP tarafından dünyanın önde gelen altı mimarına Kartal ve Küçükçekmece için hazırlatılan projeler tüm ayrıntıları ve jüri değerlendirmeleriyle geniş biçimde yer alıyor. Değerlendirme Kurulu, Kartal Alt Merkez ve Kartal-Pendik Kıyı Kesimi Kentsel Dönüşüm Projesi için Zaha Hadid'in; Küçükçekmece-Avcılar İç-Dış Kumsal Alanı Kentsel Tasarım Projesi için ise Ken Yeang'ın hazırladığı projeleri seçti. Derginin "Bir Konu" bölümünde de yarışmanın düzenleniş biçimiyle ilgili çeşitli kurum ve kişilerin görüşlerine yer veriliyor.

Yarışmalar... Yarışmalar...
İSMD'nin açtığı "İstanbul'un Liman Bölgeleri'nin Dönüştürülmesi Sürecinde Alternatif Öneriler" konulu, mimarlık öğrencilerine açık fikir projesi yarışması sonuçları da yine YAPI Dergisi'nin Mayıs sayısında geniş yer buluyor. Bir başka yarışma ise Prosteel 2006. Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann Boru tarafından YEM'in organizasyonuyla düzenlenen Çelik Yapı Projesi Öğrenci Yarışması PROSteel 2006'nın sonuçları da Mayıs sayısında...

RIBA Ödüllü Proje...
Mimari tasarımı EMBT Arquitectes Associates S.L.'ye ait, 2005 RIBA Stirling Ödülü'nü kazanan Edinburgh - İngiltere'de yer alan "İskoç Parlamento Binası" dergide yer alan dikkat çekici projelerden. Yapıda, toprağın kendisi fiziki bir inşaat malzemesi olarak ele alınmış. Yapı tasarlanırken, toprakla özdeşleşmenin kolektif bilinç ve duyguları taşıyacağı sezgisiyle hareket edilmiş.

Ortadoğu Kentlerine Özgü "Kasbah"lardan Esinlenen Tasarım...
Kopenhag, Danimarka'da yer alan , mimari tasarımı Vilhelm Lauritzen AS'ye ait "DR Byen Danimarka Radyo Televizyon Binası"nın tasarımı uluslararası bir yarışmayla elde edilmiş. Dört yapının yer aldığı "kasbah" düzeninde yapılar birbirlerine bir iç cadde ile bağlanıyorlar. İkinci kattan altıncı kata kadar yükselen iç cadde, cam çatılı bir ortak kullanım alanı yaratıyor. Kompleksin tamamına egemen olan saydamlık, aydınlık, açık ve davetkâr mekânlar yaratıyor.

Bahçe İçinde Bahçe
Erasmian Garden, Rotterdam, Hollanda'daki ünlü Trompenburg Arboretumu içinde yer alıyor. Bahçe, adını Rotterdam doğumlu ünlü hümanist düşünür Desiderius Erasmus'tan almış. Bahçe'nin peyzaj tasarımını, ödüllü projeleriyle tanınan ünlü Hollandalı peyzaj tasarımı grubu West 8 yapmış. Erasmian Garden, "bahçe içinde bahçe" olarak tanımlanıyor. Var olan kanal sisteminin üzerine pergolalar yerleştirilerek, tasarım bir yolculuk haline getirilmiş.

Sanatta "Gerçekçi Açıklama" Meselesi
Sanat Eleştirmeni Özkan Eroğlu, yazısında "sanatta gerçekçi açıklama" olgusuna değiniyor: "Sanatta gerçekçi açıklamalara ulaşma konusu uzun zamandır usumu meşgul eden bir olgu. Bu olgu için gerekli olanların birincisi, bilinçli bir izleyiciyi istemesi; ikincisi gibi yapma veya yapmama algısına ulaşma konusunda ısrarcı olması. İşte bu olguyu tartışmak için bu yazıyı okuyucuya sunuyorum. "

Ayrıca;

- Eleştirel Kuram ve Ötekiler Üzerine; Zeynep Özdamar
- "ESTON Şehir" Tanıtım ve Satış Bürosu; Boran Ekinci Mimarlık
- Ultimo Danışmanlık Bürosu; Ahmet Alataş
- Kültür Varlıklarında Korumacılık ve Türkiye Gerçeği; Erdem Yücel

YAPI Mayıs sayısında.........

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-mayis-sayisi-cikti_45536.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!