Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Temmuz Sayısı Raflarda!

YAPI Dergisi Temmuz sayısında, ünlü Fransız mimar Odile Decq ile yapılmış özel bir söyleşi dikkat çekiyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve Dünyadan projeler, uygulamalar ve çeşitli konulara ilişkin makaleler geniş yer buluyor.

yapi.com.tr
Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI'nın Temmuz Sayısı Raflarda!

br/> YAPI Dergisi Temmuz sayısında, ünlü Fransız mimar Odile Decq ile yapılmış özel bir söyleşi dikkat çekiyor. Dergide ayrıca Türkiye’den ve Dünyadan projeler, uygulamalar ve çeşitli konulara ilişkin makaleler geniş yer buluyor.

Adem’le Havva’nın Oteli
YAPI Dergisi’nin Temmuz sayısında dikkat çeken projelerden biri mimari tasarımını Eren Talu’nun yaptığı Hotel Adam & Eve. Otelin tasarımında ayna, cam ve beyaz birlikteliğine yer verilmiş. Beyaz, yeryüzünün saflığını, ayna konukların asla yalnız kalmayacağını, camsa yaşamsal zenginliği simgeliyor.

Türkiye’den Proje ve Uygulama Örnekleri
Yapı Dergisi’nin 308. sayısındaki projelerden biri tasarımını Erginoğlu&Çalışlar Mimarlık bürosunun yaptığı “Ö Evi”. Mimarlar evi tasarlarken, bütün mekânların birbiriyle görsel ilişkide olduğu ve iç duvarı olmayan tek bir mekân hayal etmişler.

Uludağ Üniversitesi Rektörlük ve Daire Başkanlıkları Binaları Mimari Tasarım, Avan Proje ve Uygulama Projeleri ise dergide yer alan başka bir konu. Proje, Uludağ Üniversitesi Mimarlık Bölümü öğretim elemanları olan Murat Taş, Nilüfer Taş ve Rengin Beceren Öztürk tarafından gerçekleştirilmiş.

Dünyadan Ödüllü Projeler
Mimari tasarımını Richard Rogers Partnership’in yaptığı Galler Parlamento Binası, RIBA 2006, Strüktürel Çelik Tasarım 2006, Doğal Taş 2006 gibi pek çok ödül kazanmış. Binadaki çevresel sistemlerin temel amaçları arasında enerji tüketimini düşürmek ve binanın gereksinimini karşılayacak yenilenebilir enerji kaynakları kullanmak yer alıyor.

Berlin’deki İran Büyükelçilik Binası’nın tasarımını ise Darab Diba ve Jahangir Safavardi yapmış. Tasarım, temsil ettiği ülkenin kimliği, inançları ve mitolojik metaforlarını kültürün ötesinde birleştiren bir bağ kuracak biçimde oluşturulmuş.

Odile Decq’i Anlamak
Gül Kaçmaz Erk, Fransız mimar Odile Decq’le, 9-16 Haziran tarihleri arasında İzmir Serbest Mimarlar Derneği’nin düzenlediği İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07 kapsamında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ünlü Villa’nın Üç Öyküsü
Yazıda, Brno Ulusal Yapı Merkezi Yöneticisi Rudolf Böhm, Ludwig Mies van der Rohe‘nin 1930 yılında tasarladığı Tugendhat Villasının öyküsünü anlatıyor. Villa için Brno Kent Meclisi geniş çaplı bir yenileme çalışması hazırlıyor. Karar yürürlüğe girerse villa üç yıldan fazla süre halka kapalı olacak.

İnekler Geçidi
1 Ağustos-31 Ekim 2007 tarihleri arasında “Cow Parade” İnekler Geçidi etkinliği İstanbul’da da ilk kez yapılacak. Fatma Şenol yazısında Macaristan’da yapılan etkinliğin Budapeşte’nin pazar ekonomisi ve kent mekânı üzerindeki etkilerini anlatıyor.

Kentsel Boşluklar
Ecosistema Urbano Architects’in tasarladığı, bir yeniden canlandırma ve yapılandırma projesi olan Philadelphia Kentsel Boşlukları projesi, kentsel boşlukların ekolojik bir planlamayla değerlendirilmesini kapsıyor.

Ayrıca;
- Anadolu Yakası’nda Bir Cadde; Nilay Coşgun, Özlem Aydın
- Toledo’da Bir Yapının Düşündürdükleri; Özden Süslü, Nur Urfalıoğlu
- Mimarlık ve Mühendislik Etkileşimi; Erdal Coşkun, Güven Kıymaz
- Modanın ve Geleneğin Tasarmdaki Yansıması; Nihan Canbakal Ataoğlu
- Resimde Yeni Perspektifler; Özkan Eroğlu

YAPI Temmuz sayısında.........

www.yapidergisi.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlik-kultur-ve-sanat-dergisi-yapinin-temmuz-sayisi-raflarda_55040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!