Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Mini Saha Projesi' Başladı

Türkiye Futbol Federasyonu'nun gençleri spora teşvik amacıyla başlattığı "Mini Saha Projesi"nin tanıtımını Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Şahin

İBB
'Mini Saha Projesi' Başladı

ürkiye Futbol Federasyonu'nun gençleri spora teşvik amacıyla başlattığı "Mini Saha Projesi"nin tanıtımını Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Şahin, Başkan Topbaş ile Milli Takım oyuncuları birlikte gerçekleştirdi.

Zeytinburnu Saniye Sezgin Elmas İlköğretim Okulu'nun bahçesinde gerçekleştirilen Mini Saha Projesi tanıtım toplantısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu, UEFA Başkan Vekili Şenes Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakçı, Futbol Milli Takımımızın oyuncuları ve teknik adamları ile bazı ilçe belediye başkanları katıldı.

Başbakan Erdoğan; 'Bu tür tesisleri Türkiye geneline yayacağız...'

Açılışta vatandaşlara ve çocuklara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, fair play anlayışının en güzel örneğini oluşturmak ve sporun 15-17 yaşlardan değil, ilkokul 1. sınıftan itibaren yapılabileceğini göstermek amacıyla bu projeye destek verdiklerini söyledi. Projeyle spor adına büyük bir adım atıldığını ve UEFA'nın bu projeye ayırdığı bütçenin önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, UEFA'nın katkılarıyla gerçekleştirilen bu tesislerin Türkiye'de yapılmasında çaba gösteren UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakcı'ya teşekkür etti.

Bugün yapılanın, yeni bir anlayışın ülkeye transferi olduğunu kaydeden Erdoğan, sporun sadece gelişmiş illerde değil, 81 ilde yaygınlaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Okul bahçelerinde 300 metrekarelik bir yer ayırmanın önemli olmadığını, ancak çok amaçlı spora dönük etkinliklerin yapılmasının çocukların kötü alışkanlıklara yönelmesini engellemesi bakımından önemli olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: "Son zamanlardaki uyuşturucuya yönelik olumsuz gelişmeler karşısında en önemli tedbirimiz spordur. Başta futbol olmak üzere sporun her branşında ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bu da tesisten geçiyor."

Başbakan Erdoğan, kendi dönemlerinde okul bahçelerinde sporu bugünkü imkanlar içinde yapamadıklarını, ancak şimdi imkanların arttığını ifade ederek, spor tesislerini ülke çapında yaygınlaştırdıklarını kaydetti.

"Tribünlerdeki gelişmeler hoş değil!..."

Konuşmasında başta profesyonel ve amatör spor kulüplerinin yöneticileri olmak üzere, kimsenin federasyonların yönetimlerinden farklı muamele beklememesi gerektiğini vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, "Dere yatağında akar" dedi.

İlkokul 1. sınıftan itibaren çocuklarda spor alışkanlığının kazanılmasını sağlayacaklarını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti; "Ancak sadece saha içinde değil, tribünlerde de fair play diyoruz. Tribünleri olgunlaştırmamız gerekiyor. Tribünlerdeki gelişmeler hoş değil. Hala olumsuz istikamette devam ediyor. Hepimiz bu ülke için varız. Her şey Türkiye için. Onun için sporun ahlakı geliştirdiğini bilmemiz gerekiyor. Atatürk'ün dediği gibi sporcunun ahlaklı olanını severim anlayışı, sporu teşvik eden tribünlerin de buna katkısını gerektiriyor. Bunu hep birlikte, milletçe başarmalıyız. Yönetimlere de bu konuda büyük işler düşüyor. Başta profesyonel ve amatör kulüplerin yönetimleri olmak üzere, kimse federasyonların yönetiminden farklı muamele beklememelidir. Buraları, bu noktada farklı bir anlayışa kanalize etmek için zorlamamalıdır. Dere yatağında akar. Bunu böyle bilmeliyiz. Bu konuda pozitif yaklaşım ve objektif bakış sergilemeliyiz ki Türkiye'nin geleceği aydınlık olsun. Ben bunu umutla görüyorum ve bu yolda yürüyoruz."

17 Kasım Çarşamba akşamı oynanacak Türkiye-Ukrayna (A) milli maçına da değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İnşallah Ukrayna galibiyeti ile grupta lider noktasına çıkacağız. Ondan sonra yarışı bu heyecanla, aşkla sonuna kadar devam ettirip Almanya yolunda önemli bir engeli aşmış olacağız" diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Şahin; "Büyükşehir 50 tane kapalı spor sahası yapıyor..."
Programda konuşan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de spora yapılan yatırımlar sayesinde Türkiye'de sporun ilerki yıllarda daha da gelişeceğini dile getirerek, "Ancak bu başarılar için mutlaka çocuklarımızı kabiliyetlerine göre her türlü spora yönlendirmeliyiz" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de spora çok önem verdiğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı Şahin, Başkan Topbaş'ın kendi döneminde 50 adet kapalı spor salonu yapmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü vurguladı. Bu çalışmalar kapsamında inşa edilen Beyoğlu Spor Kompleksi'ni ilerki günlerde açacaklarını belirten Şahin, "A ve Ümit Milli Takımlarımızın Salı ve Çarşamba günü Ukrayna ile yapacakları maçta galip gelmelerini bekliyoruz. Bu başarıyı milletçe kendilerinden bekliyoruz" dedi.

Erdoğan'a konuşmasının ardından, Futbol Federasyonu Başkanı Bıçakcı tarafından plaket verildi. Programın sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Muammer Güler, UEFA Başkan Vekili Şenes Erzik ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Levent Bıçakçı tarafından Mini Saha Proje kapsamında ilki Zeytinburnu'nda yapılan mini futbol sahasının açılışı gerçekleştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mini-saha-projesi-basladi_20787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!