Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

''Mobilya Üreticileri Daralan İç Pazarı İhracat Dopingiyle Aştı''

MASKO İstanbul Mobilya ve Ahşap Eşya İmalatçıları Site İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, mobilya satışlarının düştüğü 2012 yılında, sektörün bu sıkıntılı durumu ihracatla aştığını belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Mobilya Üreticileri Daralan İç Pazarı İhracat Dopingiyle Aştı''

Karcı, 170 ülkeye yaklaşık 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Türkiye mobilya sektörünün dış piyasada 2013 yılında yüzde 15 ila 20 arasında büyüyeceğini, inşaat sektöründeki gelişmelerle birlikte yeni yılda iç pazarda yaşanan daralmanın da aşılacağını öngördü.

Yapılan açıklamaya göre, ihracat alanında yakaladığı olumlu ivmeyle ekonominin önemli sektörlerinden biri haline gelen mobilya sektörü, 2012 yılını buruk kapattı. Yılın son yarısında iç piyasada yüzde 10 gerileme gözlemlenen sektörde faaliyet gösteren üreticiler, zor günler yaşadı.

Açıklamada, 2012 yılında sektörde yaşanan gelişmelere ilişkin görüşlerine yer verilen MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Karcı, sektörün, 2012 yılında da Türkiye ihracatındaki kritik önemini koruduğunu vurguladı.

Bir önceki seneyi ihracat alanında yüzde 20 büyüme ile kapatan sektörün, 2012 yılında da ihracatta yüzde 20 büyüdüğünü kaydeden Karcı, ancak iç piyasadaki satışlarda beklenen hamlenin gerçekleşmediğini ve son 6 ayda mobilya iç piyasasında yüzde 10 gerileme görüldüğünü aktardı.

Bu düşüşü kış aylarında gelen zamlara bağlayan Karcı, ''Satışlarda yaşanan düşüşte çevre ülkelerde yaşanan gerilimlerin yanı sıra kış aylarında başta petrol ve doğalgaza yapılan zamlar da etkili oldu. Pek çok vatandaşımız daha zaruri ihtiyaçlarına yöneldi ve mobilya için bütçe ayırmadı'' görüşünü dile getirdi.

''MASKO ihracata yüzde 25 büyüdü''

MASKO'nun, sektörün en büyük oyuncusu olarak bu sıkıntılı durumu ihracatla aştığını ifade eden Karcı, şunları kaydetti:

''MASKO yaptığı ataklarla ihracatta yüzde 25 büyüme yakaladı. Mobilya üreticilerimiz iç pazardaki daralmayı yeni pazarlar bularak atlatmayı başardı. İhracatta; Libya, Irak özellikle Bağdat ve Basra gibi yeni bölgelerin harekete geçti. Daha önce alışverişimizin olmadığı Libya, Irak, Bağdat ve Basra gibi bölgelerle yeni ticari ilişkiler başladı.

Ayrıca Azerbaycan'ın Başkenti Bakü'deki MASKO projeleri tüm hızıyla devam ediyor. Türk mobilyaları artık aranan bir marka haline gelmeye başladı. Rusya, Nijerya, Libya, Körfez ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri Türkiye ve MASKO ile işbirliği yapmak istiyor. Biz de dünyanın en büyük mobilya kenti olarak yeni pazar arayışlarına devam ederek sektörümüzü daha da ileriye taşıyacağız.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilya-ureticileri-daralan-ic-pazari-ihracat-dopingiyle-asti_103659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!