Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mobilyacılar Rusya Pazarına Tataristan Üzerinden Açılacak

Türkiye'den Rusya'ya yapılan mobilya ihracatının 40 milyon dolardan kısa vadede 100, uzun vadede de 500 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen mobilyacılar Tataristan'a çıkarma yaptı.

yapi.com.tr / AA
Mobilyacılar Rusya Pazarına Tataristan Üzerinden Açılacak

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'undan (TUSKON) yapılan açıklamaya göre, TUSKON ve Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından Kazan'da düzenlenen ''Tataristan Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu'nda iki ülke mobilyacıları ikili görüşmelerle mobilya yatırımlarını değerlendirdi.

Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov, ''Altyapısı hazır arsa tahsisinden, mevcut binaların kullanımına kadar birçok avantaj sağlıyoruz. Türk dostlarımızla işbirliği yapmaktan onur duyarız'' ifadelerini kullandı.

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu da, Avrupa ülkelerinde kişi başı mobilya harcamalarının 450 dolar seviyesinde olmasına karşın Rusya'da bu rakamın 37 dolar olduğunu, bunun da Türk mobilyacıları açısından büyük avantaj taşıdığını söyledi.

TUSKON tarafından düzenlenen foruma İnegöl, Kayseri, Ankara'dan 55'i firma sahibi 66 Türk işletmeci katıldı. 97 Tatar mobilyacının da katıldığı zirvenin moderatörlüğünü Tataristan Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ravil Zaripov yaptı.

Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada Tataristan'ı yatırımcı açısından çok büyük avantajlar taşıdığını belirten Bakan Zaripov, ''Altyapısı hazır arsalarımız var. Türk dostlarımız için belki mevcut binaların kullanımını bile sağlarız. Türk yatırımcılarının ülkemize gelmesini ve yatırım yapmasını bekliyoruz. Bu zirve çok önemli. Yapılan ikili görüşmelerde de yatırımlar konuşuldu. Ortak şirket kurulması da masaya yatırıldı. Ülkemiz çok büyük potansiyele sahip. Her yıl binlerce konut yapılıyor. İnsanların yaşam kalitesi arttıkça mobilyaya olan ihtiyaç da artıyor. İnanıyorum ki TUSKON'un hazırladığı bu zirvenin sonuçlarını hem kısa vadede hem de uzun vadede alacağız'' dedi.

Gümrük için çalışma grubu oluşturulacak

Gümrük'teki sıkıntılar için de iki ülke arasında oluşturulacak çalışma gruplarının oluşturulacağını anlatan Zaripov, gümrük işlemlerinin üç saatte bittiğini söyledi.

Bakan Zaripov, ''Gümrük vergilerinin yüksekliği konusunda da yapılacak düzenlemelerle yatırımcının önünün açılacağına inanıyorum. İki ülke arasında oluşturulacak çalışma grubunun hazırladığı raporu Cumhurbaşkanımıza sunacağız'' şeklinde konuştu.

''Rusya halkına daha çok mobilya satacağız''

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu da, Türkiye'nin mobilya üretiminde çok iyi noktalara ulaştığını, Türkiye'de mobilya sektöründe 29 bin 346'sı üretici, 32 bin 382'si perakendeci olmak üzere 61 bin 628 firma bulunduğunu kaydetti.

Türkiye'de mobilya sektöründe 500 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Davulcuoğlu, mobilya üretim kapasitesinin 5 milyar dolara ulaştığını açıkladı.

Tataristan'ın mobilya açısından önemli bir pazar olduğunu belirten Davulcuoğlu, 3 milyon 780 bin nüfusa sahip olan Tataristan'ın Türk mobilyacısının Rusya'ya açılan kapısı olabileceğine dikkati çekti.

Davulcuoğlu konuşmasına şu şekilde devam etti:

''Rusya ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler her geçen gün daha da gelişmektedir. 2011 İhracatımız 5 milyar 969 milyon dolar, ithalatımız 23 milyar 951 milyar dolar ve toplam ticaret hacmimiz 29 milyar 947 milyon dolar olmuştur. Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarının verdikleri hedef rakam olan 100 milyar dolarlık ticaret hacmini 2015 yılında ulaşabilmemiz için TUSKON olarak çalışmalarımızı katlayarak artıracağımızı ifade etmek istiyorum. Biz TUSKON olarak Rusya'yı çok önemsiyoruz. 4 yurt dışı temsilciliğimizden biri Moskova'da faaliyet gösteriyor. Rusya, mobilya ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda Türk yatırımcısı açısından önemli potansiyele sahip. Yapılan bu zirveyle inanıyorum ki mobilyacılarımız Rusya pazarına daha güçlü girecektir. Halen kişi başı 37 dolar mobilyaya para harcayan Rusya halkına daha çok mobilya satacağız. Çünkü Avrupa ülkelerinde bu oran 450 dolarların üzerinde.''

Tataristan Cumhurbaşkanı, TUSKON heyetini kabul etti

TUSKON Heyetini kabul eden Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov da, Türk işadamlarının ülkesine yatırım yapmalarından şeref duyacaklarını kaydetti.

TUSKON Başkanvekili Ramazan Davulcuoğlu'nun davetine olumlu cevap veren Cumhurbaşkanı Minnihanov, yaz öncesi TUSKON'un davetlisi olarak Türkiye'ye gelerek yatırım zirvesine katılacağını açıkladı.

Ülkesinde yatırımcılar için önemli avantajlar sağladıklarını anlatan Minnihanov, ''Ziyaretinizle bizleri çok mutlu ettiniz. Ekonomi Bakanlığımız zirveye hazırlandı. Türk dostlarımızla ortaklık yapmaktan onur duyarız'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/mobilyacilar-rusya-pazarina-tataristan-uzerinden-acilacak_90939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!