Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Modern Anlamdaki İlk Belediye Beyoğlu’nda Kurulmuş

Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile işbirliği yaparak ilk Türk belediyesinin icraatlarını sergilemeye başladı. Türkiye’de m

Zamanb>Beyoğlu Belediyesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi ile işbirliği yaparak ilk Türk belediyesinin icraatlarını sergilemeye başladı.

Türkiye’de modern anlamdaki ilk belediyenin 1857-1913 yılları arasında 6. Daire adıyla Beyoğlu’nda kurulduğunu belirleyen Beyoğlu Belediyesi, bu konudaki araştırma sonuçlarını, belediye binasında sergiliyor. Sergide, o dönemde belediye tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, fotoğraf, resim, harita gibi tarihî eserlerle anlatılıyor. Beyoğlu Belediyesi Sergi Salonu’nda açılan sergi; idare, toplum ve kentlilik olarak üç temadan oluşuyor. Birinci bölümde Altıncı Daire’nin idari yapısı ve kuruluşuyla ilgili düzenlemeler yer alıyor. İkinci bölümde Altıncı Daire’nin kurulduğu dönemdeki sosyal-kültürel hayat, sanat, mimarlık, kültürel kurumlarındaki yenilikler, ekonomik, ticaret, finans alanındaki gelişmeler anlatılıyor. Üçüncü bölümde ise Altıncı Daire’nin Beyoğlu ve İstanbul’da kent hayatına getirdiği şehircilik hizmetleri ve kurumları tanıtılıyor. İstanbul’daki sosyal hayatın ‘Batılılaşma’ serüveniyle eşzamanlı olduğunu kaydeden Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kültürel mirasımızı gün yüzüne çıkarıyoruz.” dedi. Beyoğlu’nun ekonomik, ticaret ve turizm bakımından önemli bir bölge olduğunu belirten Topbaş, “Kentsel dönüşüm çalışmalarının ve yaşam kültürlerinin takdim edilmesi gerekiyordu.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-anlamdaki-ilk-belediye-beyoglunda-kurulmus_9049.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!