Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Modern Mimarlık da Dünya Mirası Listesi'nde

Dünya Anıtları Vakfı, 2002 Tehdit Altındaki Dünya Anıtları listesini yayımladı. İki yılda bir hazırlanan gözlem listesi, tehdit altında bulunan kültür

Yapı Dergisi/240ünya Anıtları Vakfı, 2002 Tehdit Altındaki Dünya Anıtları listesini yayımladı. İki yılda bir hazırlanan gözlem listesi, tehdit altında bulunan kültür mirası anıtları uluslarası kamuoyunun gündemine getirerek kurtarılmaları için gereken yardımın sağlanmasını amaçlıyor. Geleneksel olarak 100 anıtın yer aldığı listeye bu yıl Dünya Ticaret Merkezi'ne yapılan saldırının ardından Tarihî Aşağı Manhattan Bölgesi de 101'inci isim olarak eklendi.
Korunmaya değer 65'ten fazla bina ve altı tarihî bölgeye sahip olan Aşağı Manhattan'ın ABD'nin en önemli tarihî alanı olduğu belirtildi.
2002 Tehdit Altındaki Dünya Anıtları listesinde Avrupa'dan 42, Asya'dan 20, Afrika ve Orta Doğu'dan 17 ve Amerika'dan 22 bölge ve yapı yer alıyor. Modern mimarlık, kültürel mirasın bütünleyici bir parçası olarak 2002 listesinin ana temasını oluşturuyor. Alvar Aalto'nun Rusya'da tasarladığı Viipuri Kütüphanesi, Gürcistan'daki Art Nouveau yapılar, Edward Durrell ve Rudolf Schindler tarafından tasarlanmış konutlar bunlar arasında sayılıyor. Liste aynı zamanda Mostar gibi, savaşlarda tahrip olmuş tarihî şehirleri de içeriyor. Türkiye'den ise Ani Arkeolojik Bölgesi (Kars), Küçük Ayasofya Camisi (İstanbul), Augustus Tapınağı (Ankara), Tepebaşı Bölgesi (Gaziantep) listede yer aldı.
Dünya Anıtları İzleme listesinin en önemli rolünün kültür mirası olarak belirlenen alanlara kamuoyunun dikkatini çekmek, anıtların ve sitlerin karşı karşıya bulundukları tehlikeleri yansıtmak ve yerel yönetimlerin buraların korunması konusunda daha etkin bir rol üstlenmelerini sağlamak olduğu belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-mimarlik-da-dunya-mirasi-listesinde_293.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!