Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Modern Yeşil Şehirler Bahçıvanlığa İlgiyi Artırdı

Şehir merkezlerinde çevre düzenlemelerine verilen önem ve birbiri ardına inşa edilen sitelerin vazgeçilmezi peyzaj çalışmaları, bahçıvanlığa rağbeti artırdı. Belediyelerin çiçek bakımı yapacak eğitimli eleman sıkıntısını gidermek için açtığı kurslara üniversite mezunları bile başvuruyor. Peyzaj eğitimini başarıyla tamamlayanlar, sertifika ile özel

Zaman Gazetesi
Modern Yeşil Şehirler Bahçıvanlığa İlgiyi Artırdı

Şehir merkezlerinde çevre düzenlemelerine verilen önem ve birbiri ardına inşa edilen sitelerin vazgeçilmezi peyzaj çalışmaları, bahçıvanlığa rağbeti artırdı. Belediyelerin çiçek bakımı yapacak eğitimli eleman sıkıntısını gidermek için açtığı kurslara üniversite mezunları bile başvuruyor. Peyzaj eğitimini başarıyla tamamlayanlar, sertifika ile özel ve kamuda rahatlıkla iş bulabiliyor. Bahçıvanlık maaşı 750 ile bin 500 lira arasında değişiyor. Yetişmiş bahçıvan bulamamaktan yakınan Turkuaz Peyzaj şirketinin yöneticisi Ali Bayraktar, "Villa sahipleri usta bahçıvanlar arıyor. Piyasanın bu bahçıvanlara çok ihtiyacı var. Usta bahçıvan bulamıyoruz." diyor.

Bahçıvan ihtiyacının en fazla olduğu illerin başında İstanbul geliyor. Son yıllarda lalelerle donatılan şehirde peyzaj işlerinin yoğunlaşması ihtiyacı artırdı. Talebi karşılamak için Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Peyzaj AŞ'nin kursuna katılan 700'den fazla kişi iş sahibi oldu. Mezunlar peyzaj şirketleri başta olmak üzere apartman yöneticileri, villa sahipleri tarafından tercih edildi.

Bahçıvan Ayhan Oduncu, 2005-2006 yıllarında kursta eğitim alanlardan sadece biri. İflas edip marketini kapattıktan sonra bahçıvanlık yapmaya başlamış. Bir villada işe başlayan Oduncu, bahçıvanlığın sanıldığı kadar basit olmadığını görünce kurslara katılmaya karar vermiş. Kursu bitirir bitirmez iş bulduğunu belirten Oduncu, "Kursa gitmeden önce kendimi bahçıvan zannederdim fakat zamanla bahçıvan olmadığımı öğrendim." diyor. Bahçıvanlığın bir aşk, bitki ve canlı sevgisi taşıyan kişilerin işi olduğunu anlatan Oduncu, bu özellikleri taşıyan herkesin bahçıvanlığı yapabileceğini ifade ediyor. Kurs sayesinde işe kavuştuğunu dile getiren Oduncu, kendisi gibi onlarca kişinin de eğitimden sonra iş bulduğunu söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/modern-yesil-sehirler-bahcivanliga-ilgiyi-artirdi_72141.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!