Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mogan'ın Umudu Hasat Makinesi

Kentin denizi konumunda olmasına rağmen yıllardır temizliği ve su miktarı konusundaki sıkıntıları bir türlü çözülemeyen Gölbaşı Mogan Gölü’ne umut ışığı doğdu.

Hürriyet Gazetesi
1 Mogan'ın Umudu Hasat Makinesi

Kentin denizi konumunda olmasına rağmen yıllardır temizliği ve su miktarı konusundaki sıkıntıları bir türlü çözülemeyen Gölbaşı Mogan Gölü’ne umut ışığı doğdu.

Başkent’in denizi konumunda olmasına rağmen yıllardır temizliği ve su yüksekliği konusundaki sıkıntıları bir türlü çözülemeyen Gölbaşı Mogan Gölü için umut ışığı doğdu. Yıl boyunca yağış miktarının yüksek olmasıyla su miktarı yükselen Mogan Gölü’ne geçen sene ANFA tarafından alınan ve çalışmaları tamamlanan göl hasat makinesi suya indirildi.

Kanada’dan alınan cihaz gölde otun birikmesini engelleyip, gölü temiz kalmasını sağlayacak. ANFA yetkililerinin "Gölün ilacı olacak" tanımlamasını yaptığı göl hasat makinesi hakkında yetkililer şu bilgileri verdi:

"Göl hasat makinesi uzun araştırmalar sonucu Kanada’dan getirildi. Geçtiğiz sene personel eğitimleri ve cihaz denemesi yapıldı. Bu yıl tam randımanlı olarak makineyi çalıştırmaya başlayacağız. Hasat makinesi gölü ot sarmamasını ve kirli görüntünün önlenmesi sağlayacak. Göl tabanındaki otların temizlenmesiyle suyun rengi de düzelecek. Temizlik aracının gölün ekolojik yapısına bir zarar vermeyeceğini de rahatlıkla söyleyebiliriz.

Diğer göllerde de çalışabilir

Makine iki bölümden oluşuyor. Ana cihaz, gölde fazlalık olan otu biçiyor ve karada bulunan yükleme rampası vasıtasıyla kamyonlara yüklüyor, oradan da otlar çöpe dökülüyor.

Bir seferde 50 metreküp ot biçme kapasitesi var. Göl hasat makinesi gölde fazlalık otun birikmemesi ve bataklık olan yerlerdeki otların alınması, bu işlemler sonucunda da gölün tertemiz olması açısından Mogan’ın ilacı olacak diyebiliriz."

ANFA yetkilileri ihtiyaç olması durumunda Başkent’teki diğer göllerde de göl hasat makinesinin kullanılabileceğini belirttiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/moganin-umudu-hasat-makinesi_69107.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • BEYŞEHİR GÖLÜ İÇİN DÜŞÜNMEK GEREK YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!