Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MoMA'nın Yeni Mekanı Açıldı

New York Modern Sanat Müzesi MoMA, mimar Yoshio Taniguchi'nin tasarımıyla 425 milyon dolara mal olan yeni me

yapitr/Deniz TÜRKERİ
MoMA'nın Yeni Mekanı Açıldı

br/>New York Modern Sanat Müzesi MoMA, mimar Yoshio Taniguchi'nin tasarımıyla 425 milyon dolara mal olan yeni mekanını açtı.

Müzenin alanı 8 binden 11 bin 650 metrekareye çıkarıldı ve böylece aynı anda 800 misafiri ağırlayabilen mekânın kapasitesi 3 bine yükseldi. Yeni MoMA'nın mimarı Yoshio Taniguchi "Amacım yeni bir mimari stilden ziyade misafirler ve sanat için bütünlüklü bir çevre yaratmaktı" diyor. New York Times, MoMA'yı uzun zamandan beri şehirde en ustaca ve zekice tasarlanmış binalardan biri olarak yorumluyor.
Yeni bina siyah granit,yatay alüminyum paneller ve saydamlık kullanılarak tasarlanmış Ama esas değişiklik binanın içinde. Binada beş kattan oluşan ve doğal ışıkla aydınlatılmış 30 metre yüksekliğinde bir atrium bulunuyor. Birinci katta 70'li yılların çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Bu katta Bruce Nauman, Jeff Koons ve Matthew Barney'in yapıtları bulunuyor. İkinci kat desen, fotoğraf, tasarım eserleri, üçüncü ve dördüncü katlarda klasikleşmiş resim ve heykel galerisi, beşinci katta ise güncel sanat galerisi yer alıyor.
425 milyon dolara mal olan MoMA'nın koleksiyonu 100 bin tablo, heykel, çizim, fotoğraf, mimari eser ve tasarım ürününe ilave olarak 14 bin film, 140 bin kitap ve yayından oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/momanin-yeni-mekani-acildi_20952.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!