Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

ABD'de Konut Alanlar Yüksek...

Mortgage Devi New Century İflasın Eşiğinde

Batık mortgage kredileri yüzünden şirket hisselerinde bu sene yüzde 90 değer kaybı yaşayan ABD'li mortgage şirketi New Century bu kez de iflas tehlikesiyle karşı karşıya.

Referans Gazetesiatık mortgage kredileri yüzünden şirket hisselerinde bu sene yüzde 90 değer kaybı yaşayan ABD'li mortgage şirketi New Century bu kez de iflas tehlikesiyle karşı karşıya. Şirket yetkilileri geçen hafta yaptıkları açıklamada kreditörler ve partnerlerle şirketin yeniden finansmanının sağlanması için tüm seçenekleri görüştüklerini bildirmişti. Ancak şirkete borç sağlayan kreditörlerden Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citigroup'un dün alacaklarının ödemesini hızlandırılmış bir şekilde talep etmesinin şirketi iflas eşiğine getirdiği belirtildi. Yatırım bankalarının bu talebinin ardından şirketin New York Borsası'ndaki hisseleri dün seans öncesi işlemlerde yüzde 42 oranında değer kaybetti. Tüm alacaklıların New Century'nin kapısına dayanması durumunda fonun ödemesi gereken miktar 8.4 milyar dolar. Fonun piyasa değeri ise 170 milyon dolara kadar gerilemiş durumda. New Century, kısa süre önce Morgan Stanley'den 975 milyon değerinde yeni kredi sağlamıştı.

Fon, Citigroup'a olan borcunu ödemek için 8 Mart'ta yine Morgan Stanley'den 717 milyon dolar borç aldı. New Century'nin ayrıca 4.4 milyar dolarlık da taahhütsüz borcu bulunuyor. Borçlarını geri ödeyemeyeceğini açıklayan New Century hisseleri son 8 yılın en düşük seviyesine inerek yüzde 63 değer kaybetmişti. Şirket geri ödemeler konusunda yaşadığı sorunlar sebebiyle iflasın eşiğine gelen ilk şirket değil. Özellikle ABD'de son dönemde uzmanların yaptığı uyarılarda borç sağlayan yatırım bankalarının da içinde bulundukları borç batağı tehlikesi mortgage şirketlerinin yaşadığı geri ödeme sorunları yüzünden artmakta. Düşük gelir seviyesindeki kişilere verilen yüksek faizli mortgage kredilerinin (subprime) geri ödemelerinde yaşanan geciklemeler artık sıklıkla rastlanan bir durum. 2006 yılı başından beri sadece ABD'deki mortgage şirketlerinin 25'inden fazlası bu sorun yüzünden iflas etti. Şu anda toplamda verilen mortgage kredilerinin yüzde 20'lik kısmı geri ödenmeyen (subprime) kredilerden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-devi-new-century-iflasin-esiginde_52587.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!