Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Haftaya Kaldı

Mortgage Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri haftaya kaldı. AKP'nin, üçüncü haftasını tamamlayan yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan düzenlemesinin uzaması nedeniyle çalışma süresi doldu ve mortgage haftaya kaldı.

Hürriyet Gazetesib>Mortgage Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri haftaya kaldı. AKP'nin, üçüncü haftasını tamamlayan yabancı doktorların Türkiye'de çalışmasına olanak sağlayan düzenlemesinin uzaması nedeniyle çalışma süresi doldu ve mortgage haftaya kaldı.

Konut piyasasına canlılık getirecek ve kiracıların ev sahibi olmasının yolunu açacak mortgage yasasında sona geliniyor. 9 aydır bekleyen tasarı, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla TBMM'deki görüşmelerde ön sıraya çekildi.

Tasarıda vergi teşviğine yönelik tartışma ise hala devam ediyor. Maliye Bakanı Unakıtan, vergi kaybınına yol açağı gerekçesiyle vergi teşviğine sıcak bakmıyor. Başbakan Yardımcısı Şener ise aynı görüşte değil. Bakan Şener, yaptığı açıklamada 'Yasa çıksa bile uygulama 2008'de yürürlüğe girecek. Bu nedenle 2007'de bir vergi kaybı söz konusu değil. Bu aşamada ben teşvik tasarıdan çıksın ya da çıkmasın diyemem. Takdir Meclis'in olacak.' dedi.

Mortage Değil "Tutsat"
Türk Dil Kurumu'ndan (TDK) yapılan yazılı açıklamada, TBMM'de görüşülmeye başlanacak olan ”Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı”nın bazı basın yayın organlarında “Mortgage Yasası” olarak adlandırılmasının Türkçenin söz varlığını yabancılaştıracağı belirtildi.

Türk Dil Kurumu (TDK), “mortgage” sözü yerine ”tutsat” sözünün kullanılmasının Türkçenin geliştirilmesi ve zenginleştirilmesi yolunda önemli bir adım olacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-haftaya-kaldi_51888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!