Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage 'Herkes için' Başladı

İpotekli konut finansmanı sistemi (mortgage), 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdiyse de sisteme dahil olmak istemeyenler için 5 Haziran'a kadar süre tanınmıştı. Başvuru süresi dün tamamlandı ve 'ipotekli konut finansmanı' herkes için start aldı.

Radikal Gazetesipotekli konut finansmanı sistemi (mortgage), 1 Haziran itibarıyla yürürlüğe girdiyse de sisteme dahil olmak istemeyenler için 5 Haziran'a kadar süre tanınmıştı. Başvuru süresi dün tamamlandı ve 'ipotekli konut finansmanı' herkes için start aldı. Konut kredisi kullanmış olan ve dilekçe vermeyen tüketiciler, otomatik olarak mortgage sistemine dahil oldu. Daha önce kredi kullanan ve yeni sisteme dahil olan mevcut kredi borçluları için yüzde 5'lik banka sigorta muameleleri vergisi (BSMV) avantajı ortaya çıktı. Bu krediler için erken ödeme cezası uygulaması söz konusu değil.
6 Mart'ta yayımlanan konut finansmanı yasasının yürürlüğe girmesiyle tüketiciler, sabit faizle birlikte değişken faiz, sabit ve değişken faizin bir arada uygulandığı model olmak üzere üç ayrı faiz seçeneğine kavuştu. Eski sistemde kredi kullanmış olan ve yeni sisteme dahil olanlardan 6 Mart'tan itibaren, banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) alınmayacak. Eğer bankalar mart-nisan-mayıs aylarında bunu tahsil etmişse, yeni sisteme geçen tüketiciye bunu iade edecek ve BSVM olmayan yeni ödeme listesi gönderecek.

Ek ücreti kim öder?
Kanundan önce kullanılan kredilerin erken ödenmesi halinde, hiçbir şekilde 'erken ödeme ücreti' talep edilemeyeceği duyurulmuştu. Yeni finansman sisteminde kafa karışıklığı yaratan 'erken ödeme cezası' konusunda, tüketicinin bilmesi gereken; sabit faizli konut kredisi kullanılması halinde vadesinden önce ödeme durumunda 'erken ödeme ücreti' alınacak olması. Bu oran faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından bankaya erken ödenen tutarın yüzde ikisini geçemeyecek. Ancak bunun da bankaların kredi rekabeti nedeniyle uygulanacağına ihtimal verilmiyor. Finansman kuruluşları, sabit ve değişken faizin bir arada bulunduğu sözleşmelerde ek ödeme talep edemeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-herkes-icin-basladi_54557.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!