Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU novawood novawood

Mortgage ile 3 Yıl Sonra Peşinatsız Ev Alınabilecek

Mortgage ile 3 Yıl Sonra Peşinatsız Ev Alınabilecek

Vatan Gazetesiürkiye, mortgage ile birlikte 3 yıl sonra 'ipotek sigortası'yla tanışacak. İpotek sigortası kuruluşları, tüketicilerin ödeyeceği aylık primler karşılığında peşinat için garantör olacak. Bu yılın ilk çeyreğinde yasalaşması beklenen mortgage tasarısı, 3 yıl sonra 'peşinatsız' ev almanın da yolunu açacak. Konut bedelinin yüzde 20'sin peşin, kalanını uzun vadeli banka kredisiyle ödeme yoluyla ev sahibi yapan mortgage ile 'ipotek sigortası' kavramı da hayatımıza girecek. SPK eski Daire Başkan Yardımcısı ve İstanbul Capital Danışmanlık'ın sahibi Bahadır Teker, konut bedelinin peşin ödenen kısmı için 'ipotek sigortası' şirketlerine ödenecek primler karşılığında, evin tamamının krediyle satın alınabileceğini açıkladı.

Sistem ABD' da yaygın
ABD'de yaygın kullanım alanı olan bu sistemle, evin peşin kısmı için ipotek sigortası kuruluşlarının devreye gireceğini söyleyen Teker, "Bu kuruluşlar, ev sahibi olmak isteyenlerin ödeyeceği aylık primler karşılığında, ödenecek peşin kısım için garantörlük yapıp, bankaların kalan yüzde 20'yi de sigorta karşılığında krediyle vermesini sağlayacak'' dedi.

Bu alanda uzmanlaşmış yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye pazarına adım atabilmeleri için olması gereken sigorta pazarının 20 milyar doları bulması gerektiğinin altını çizen Teker, şöyle devam etti: "Türkiye'de de bu primleri ödemeye razı bir kesimin olması lazım. Bu iki durum kesiştiğinde, 3 yıl içinde bu tür sigorta uygulamalarını göreceğiz.''

Evi güçlendirme kredisi, ceza gibi...
Depreme karşı güçlendirmek için de mortgage kredilerinden yararlanılabilmesinin kişilere ekstra maliyet getirdiğini söyleyen Bahadır Teker, "Kredi ev alırken alındığında KKDF istisnası var. Fakat depreme dayanıklı hale getirmek için alınırsa bunu teşvik eden değil, aksine binde 15 gibi bir oranla cezalandıran bir v ergi rejimi var. Depreme güçlendirmek amaçlı alınacak kredilerde KKDF alınmasın denilebilirdi'' dedi.

Finansman tamam sıra arazi geliştirmede
Mortgage yasa taslağının daha çok finansmanla ilgili faktörleri içerdiğini söyleyen Bahadır Teker, Türkiye'nin bir konut politikası olmadığını, Belediyeler, Bayındırlık Bakanlığı, Toplu Konut kanadında devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarının dağınık bir yapı arzettiğini belirtti. Teker, şunları söyledi: "Bu yıl imar durumu, altyapılı arsa üretimi, arazi geliştirme gibi konularda standartları ve çözümleri içeren kapsamlı bir çalışma için düğmeye basılmak. Yurtdışından hem kaynak hem tecrübe anlamında destek alınabilir. Dünya Bankası buna istekli olabilir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-ile-3-yil-sonra-pesinatsiz-ev-alinabilecek_40287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!