Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Alt Komisyonda

Mortgage Alt Komisyonda

NTVb>TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, kamuoyunda “mortgage” olarak bilinen konut finansmanı sistemine ilişkin yasa tasarısını alt komisyona sevk etti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in sunuş konuşmasından sonra verilen bir önerge ile tasarının, görüşme yapılmaksızın alt komisyona sevk edilmesi kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, bankaların 2005 yılında yaklaşık 12.4 milyar YTL konut kredisi verdiklerini, bunun da milli gelire oranının yüzde 2.5 civarında olduğunu söyledi. Şener, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, kamuoyunda “Mortgage” olarak bilinen konut finansmanı sistemine ilişkin kanun tasarısının sunumunu yaptı. Şener, Türkiye’de konut sahipliği oranının düşük sayılmamakla birlikte, kaçak yapılaşma, niteliksiz konut üretimi, plansız kentleşme, kayıtdışılık, kiraların yüksekliği gibi konuların gayrimenkul sektörü ile ilgili önemli sorunlara yol açtığını bildirdi.

Konut arzı ve konut niteliğine ilişkin bu sorunların yanında, Türkiye’de konut ediniminde mali piyasalardan yeterince istifade edilmeksizin, vatandaşların satın alacakları konutları kendi kaynaklarıyla veya kişisel ilişkilerini kullanarak finanse etmelerine yol açan bir sorun da bulunduğuna işaret eden Bakan Şener, şunları söyledi:

“2005 yılında konut kredilerinde yaşanan artış dikkat çekici boyutta olsa da, 2005 yılı sonu itibarıyla itibariyle yaklaşık 12.4 milyar YTL olan konut kredi miktarının, milli gelire oranının yaklaşıkyüzde 2.5 civarlarında olduğu görülmektedir. Konut kredilerinin bankacılık sisteminin kredi stoku içindeki payı ise sadece yüzde 9’dur. Bu tablo bize, konut finansmanı konusunda Türkiye’de, ciddi birsıkıntı bulunduğunu, vatandaşlarımızın dışarıdan kaynak sağlayamamaları nedeniyle konut alımında zorlandıklarını ve konut sektörünün sağlıklı gelişimi için, öncelikle finansman sorununun sağlıklı bir çözüme kavuşturulması gereğini ortaya koymaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-alt-komisyonda_41125.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!