Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage İle Kredi Talebi Arttı Dalgalanma Yolumuzu Şaşırtmaz

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Mortgage’nin yasalaşmasının ardından sektörde konut kredi talebinin canlandığını söyledi.

Hürriyet Gazetesiteş, geçen mart ayında tüm sektörde kullandırılan mortgage kredisinin 900 milyon YTL’ye ulaştığını ve bu tutarın son 10-11 aylık periyodun en yüksek değeri olduğunu ifade etti. Mart ayında Meclis’te kabul edilen ’mortgage’ yasasından sonra bugüne kadar Denizbank’ın bu alanda kullandırdığı kredi hacminin de 81 milyon YTL olduğunu ifade eden Ateş, "Yıl sonunda 650 milyon YTL’ye ulaşırız" dedi.

Yıl Sonunda 30 Milyar YTL:
Geçen yıl mayıs ayında yaşanan global dalgalanmadan sonra yüzde 2’lere kadar yükselen konut kredisi faizlerinin yüzde 1.55’lere gerilediğini ve bunun biriken kredi talebinin ortaya çıkmasında payı olduğunu ifade eden Ateş, sektörde konut kredilerinin her ay yüzde 2 artığını belirtti. Ateş’in verdiği bilgiye göre 2007 birinci çeyrek verilerine göre 24 milyar YTL’nin üzerinde konut kredisi stoku bulunan bankacılık sektörü, yıl sonu itibariyle 30 milyar YTL’yi bulacak.

Dalgalanma Yolumuzu Şaşırtmaz:
Seçimlerin sorunsuz bir şekilde yapılacağını bundan sonra ekonomiyi etkilemeyeceğini tahmin ettiğini belirten Ateş, "Siyasi çalkantı olsa bile ve bu ekonomide ufak tefek dalgalanmalara yol açsa bile bizi yolumuzdan şaşırtmaz" dedi. Olumsuz bir örnek olarak 2001 krizinde bütün tanıtımlarını durdurduklarını ve reklamları kestiklerini hatırlatan Ateş, "Şimdi inancımız olduğu için biz buna devam ediyoruz. Sadece biz değil herkes böyle" dedi.

Mortgage taksitleri değişken olacak
Merkez Bankası, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde faiz oranının, referans alınan faizin veya endeksin değişimine belirli bir marjın eklenmesi suretiyle hesaplandığını bildirdi. Merkez Bankası, değişken faizli konut finansmanı sözleşmelerinde kullanılabilecek referans endeksin, TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak belirlendiği hatırlattı. Değişken faizli konut finansmanı sözleşmeleri düzenlenirken, içinde bulunulan aydan iki önceki ayda TÜİK tarafından açıklanan TÜFE yıllık değişim oranı esas alınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-ile-kredi-talebi-artti-dalgalanma-yolumuzu-sasirtmaz_53893.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!