Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Mortgage Krizi Türk Mermerini Vurdu, İhracat 20 Yıl Sonra Düştü

Türkiye'nin en büyük doğaltaş ihracat pazarı ABD'de inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ve amansız fiyat rekabeti, geçen yıl 1.2 milyar dolarlık ihracatın 386 milyon dolarını bu ülkeye yapan Türk firmalarını sıkıntıya soktu.

Referans Gazetesi
Mortgage Krizi Türk Mermerini Vurdu, İhracat 20 Yıl Sonra Düştü

ürkiye'nin en büyük doğaltaş ihracat pazarı ABD'de inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ve amansız fiyat rekabeti, geçen yıl 1.2 milyar dolarlık ihracatın 386 milyon dolarını bu ülkeye yapan Türk firmalarını sıkıntıya soktu. Çok sayıda Türk firması, daha hızlı satış yapmak ve büyük inşaat projelerine girmek amacıyla başta Miami olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki depoları kapatmaya başladı.

Ayakta durmaya çalışan firmaların yarattığı kıran kırana rekabet ise zararına satışlara yol açıyor. Son 20 yıldır her yıl artarak devam eden ihracat, ilk defa geçen yıl hem ihracat miktarı hem de ihracat değeri açısından düşüşle sonuçlandı. İhracatçılar, bu yılın ilk 2.5 ayındaki performansın, gerilemenin artarak devam ettiğini gösterdiğini belirtiyor.

ABD'de doğaltaş satış deposu olan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, ABD pazarındaki satışların yüzde 40 oranında düştüğünü söyledi. Türkiye'nin mermer ve diğer doğaltaş ürünlerinde en büyük ihracatı ABD'ye yaptığını belirten Erdinç, ekonomideki durgunluğun yanısıra Türk firmalarının kötü rekabetinin fiyatlarda hızlı bir düşüşe neden olduğunu ifade etti. Erdinç, "Önüne gelen Türk firması ABD'de depo açtı. Hatta Türk öğrenciler ve göçmenler bile evlerindeki telefonla taş satmaya başladı. Neredeyse ABD'deki her Türk doğaltaşçı oldu. Taşın da suyunu çıkardık. Bu iş kârsız hale gelince ABD'li firmalar Türk taşı yerine kar edecekleri taşlara yöneldiler. Bu sefer bazı firmalar depolarını kapatıp pazardan çekilmeye başladı" dedi.

Gözler seçimlerde

Yaşanan durgunluğa rağmen ABD'nin dünyanın en büyük doğaltaş tüketicisi olduğunu ifade eden Erdinç, "Ama track house dediğimiz orta gelirlilere ait inşaatlar durma noktasına geldi. Bu tip inşaatlarda ucuz doğaltaş kullanılıyordu. Kaliteli taşların kullanıldığı milyon dolarlık evlerde en ufak bir azalma yok. Biz de satışlarımızı bu kesime kaydırmak zorundayız. Sıkıntının 2009 martına kadar süreceğini düşünüyoruz. Başkanlık seçimlerinden sonra işlerin daha iyiye gideceği duyumlarını alıyoruz" diye konuştu.

ABD'ye ihracatta yaşanan sıkıntıyı en çok traverten firmalarının hissettiğini belirten Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Onur da, krizden çıkmak için yeni pazarların bulunması gerektiğini söyledi.

Stoklar eritiliyor

Onur, "ABD'de yaşanan kriz kendini inşaatta gösterdi. Yeni inşaatlar fazla değil. Bu nedenle satışlar yavaşladı. Firmalar gönderdikleri ürünü yarı yarıya azalttılar. Bu ülkede ortalama bir deponun maliyeti 40-50 bin dolar arasında. Firmalar giderlerini azaltmak için depoları kapatıyorlar. Belki de yaşanan bu sıkıntı bizi yeni pazar arayışına iter" dedi.

İzmir Mermer ve Doğaltaş Platformu Başkanı Mevlüt Kaya, ABD'ye ihracatın yüzde 30 oranında gerilediğini belirterek, "Firmalar bu ülkelerinde depolarında bekleyen ürünleri eritmeye çalışıyorlar. Bu nedenle yeni ürün talep etmiyorlar. Stoklardaki ürünler bittikten sonra tekrar artış yaşanıp yaşanmayacağını bilmiyoruz. Artık mermer üretmeyi bıraktık, dünyanın ekonomik sorunlarına kafa yoruyoruz" dedi.

Sezon başladı ocaklar çalışmıyor

İhracatta yaşanan sıkıntı, doğaltaş sezonunun başlamasını da geciktirdi. Özellikle Doğu Anadolu'daki üreticiler zararına üretim ve satış yapmaktansa ocaklarını işletmemeyi tercih ediyor. Sivas Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Zeki Özdemir, illerinde bulunan 10'un üzerinde ocak ile çok sayıda fabrikanın kış sezonu geçmesine rağmen üretime başlamadığını söyledi. Özdemir, artan maliyetlerin ve azalan satışların kendilerine büyük darbe vurduğunu söyledi.


Ege mermer yatağı

- Türkiye'de 5 milyar metrüp mermer rezervi ile dünya mermer potansiyelinin yüzde 40'ına sahip.
- Türkiye'de 80'in üzerinde değişik yapıda mermer bulunuyor.
- Sektörde yaklaşık 1500 fabrika, 7 bin civarında atölye faaliyet gösteriyor.
- Mermer ocaklarının yüzde 90'ı Ege ve Marmara bölgesinde bulunuyor.

Türk mermeri Hollywood starlarınını evini süslüyor

- Ünlü top model Cindy Crawford'un Los Angeles'taki malikânesinin havuz kenarı ve banyosu Türk traverten mermeri ile döşendi.
- Şarkıcı Jennifer Lopez'in aynı kentteki malikânesinin de havuz kenarı Türk mermeri ile yapıldı.
- Aksiyon filmlerinin ünlü yıldızı Jean Claude Van Damme'ın da Hollywood yakınlarındaki villasının havuz kenarı, yer döşemesi ve basamaklarında Türk mermeri kullanıldı.
- Dünyaca ünlü pop sanatçısı Gloria Estefan, Miami'de yaptırdığı villa için Denizli mermerini tercih etti. Estefan, kendisine gösterilen İspanya, İtalya, Kudüs mermerleri arasından Denizli mermerini seçti.
- Modacı Versace'nin malikanesinde ve dünyanın en lüks oteli Burj El Arab'ın dekorasyonunda Denizli traverteni kullanıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-krizi-turk-mermerini-vurdu-ihracat-20-yil-sonra-dustu_60259.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!