Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mortgage Krizi Türkiye’ye Yaradı

Gelişmekte olan ülkelere portföy ve özel sermaye yatırımları yapan Global Equities Management’ın (GEM) Türkiye Genel Müdürü Ender Öztaş, uluslararası piyasalarda yaşanan mortgage krizinin yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini artırdığını söyledi.

Akşam Gazetesielişmekte olan ülkelere portföy ve özel sermaye yatırımları yapan Global Equities Management’ın (GEM) Türkiye Genel Müdürü Ender Öztaş, uluslararası piyasalarda yaşanan mortgage krizinin yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisini artırdığını söyledi. Türkiye’nin şimdiye kadar genel olarak ihmal edilmiş bir ülke konumunda olduğunu vurgulayan Öztaş, “Bugüne kadar Amerika’yı güvenli gören fonlar, şimdi başka coğrafyalar arıyor. Şimdilik orada kriz bitmiş gibi görünse de önümüzdeki dönemde de mortgage sorununun tekrar patlak vereceği düşünülüyor. Eskiden riskli olarak görülen ülkeler şimdi ön plana çıktı. Biriken fonlar şu ara gidecek yer arayışında. Türkiye’de bu şanslı ülkelerden biri” dedi.

Yabancı ilgisi arttı
Ender Öztaş, bu süreçte Türkiye’ye yatırımın artacağı inancında. Mortgage krizi sonrası Türkiye pazarıyla ilgilenen yabancı yatırımcı sayısının arttığına dikkat çeken Öztaş, “Bir süredir, kapımızı çalıp, doğrudan yatırım için Türkiye pazarı hakkında soru soran, sektörlerle, şirketlerle ilgili bilgi almak isteyen firma sayısı arttı. Özellikle Avrupalı ve Amerikalı firmalardan talep var” şeklinde konuştu.

GEM’in de Türkiye’deki yatırımlarını sürdüreceğini vurgulayan Öztaş, pek çok sektörde fırsatlar olduğunu, bu fırsatları değerlendirmek için piyasayı gözlemlediklerini sözlerine ekledi.

Dalgalanmadan etkilenmedik
GEM, Deva Holding’in hisselerini borsadan topladıktan sonra, aralarında “borç ilişkisi” olan ve Deva’nın iştiraklerinin elindeki holding hisselerini alan International Pharma ile geçen yıl Deva’da kontrolü ele geçirmişti. 1993’ten bu yana Türkiye’de yatırım faaliyetlerinde bulunan GEM’in 700 milyon dolarlık fon büyüklüğünün yarısından fazlası Türkiye’de bulunuyor. Ender Öztaş, sadece hisse senedine yatırım yaptıklarını belirterek, “Uzun vadeli düşünüyoruz ve sadece belli kriterlere uygun hisselere yatırım yapıyoruz. Bu nedenle dalgalanmadan direkt etkilenmedik. Yatırımcılarımızdan hiçbiri bu dönemde panikle parasını çekmedi” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-krizi-turkiyeye-yaradi_56604.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!