Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Konut Fiyatlarında Mortgage...

'Mortgage Önümüzdeki Hafta Yasalaşır'

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mortgage'ın (tutsat) önümüzdeki hafta yasalaşacağını düşündüklerini söyledi.

Zaman Gazetesib>Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, mortgage'ın (tutsat) önümüzdeki hafta yasalaşacağını düşündüklerini söyledi.

Şener, Yatçılık ve Su Sporları Fuarı Uluslararası İstanbul Boat Show'un açılışında, mortgage yasa tasarısı olarak bilinen ''Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'' ile ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Şener, şunları söyledi:
''Mortgage'ın önümüzdeki hafta yasalaşacağını düşünüyoruz. Bildiğiniz gibi geçen hafta Genel Kurulda görüşülecekti. Ancak gündemin yoğunluğu nedeniyle başlayamadık. Önümüzdeki hafta gündemimizin ilk sırasında mortgage yasa tasarısı var. Salı, Çarşamba, Perşembe ... üç günlük mesai süresi içinde mortgage gündeme gelecek, görüşmeler başlayacaktır. Bu çalışma, öyle zannediyorum ki müzakereler önümüzdeki hafta içinde tamamlanır.''

Bu yasa tasarısında Maliye Bakanlığının vergi muafiyetlerine sıcak bakmadığı yönündeki bir soruyu da yanıtlayan Şener, bu yasa tasarısında vergilerle ilgili değişik maddeler bulunduğuna işaret ederek, banka sigorta muameleleri, harçlar, resimler gibi bir takım muafiyet ve ayrıcalıkların olduğunu hatırlattı.

Şener, ancak kamuoyunda tartışılan konutu olmayan ücretlilerin ilk konutlarını edinirken aldıkları mortgage kredisinin vergilerinden düşülmesiyle ilgili bir madde bulunduğunu, bu maddenin durmalı mı kalkmalı mı yönünde tartışmalar olduğunu kaydederek, ''Zaten bu maddeyi düzenlerken biz bu maddenin 2007 yılında değil 2008 yılında yürürlüğe gireceğini öngörerek düzenlemiştik. Ancak yasama yetkisi TBMM'ye aittir. Milletvekillerimizin takdiri ne olursa böylece yasalaşır'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-onumuzdeki-hafta-yasalasir_51901.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!