Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Mortgage Piyasası 100 Milyar Dolara Ulaşacak

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, mortgage sisteminin ikincil düzenlemelerini tamamladıklarını bildirdi. Erol, ikincil düzenlemelerin uygulanmaya başlamasıyla, sermaye piyasasına 5 yılda, 100 milyar dolarlık yeni finansman kaynağı beklediklerini açıkladı.

Milliyet Gazetesi
'Mortgage Piyasası 100 Milyar Dolara Ulaşacak

ermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, mortgage sisteminin ikincil düzenlemelerini tamamladıklarını bildirdi. Erol, ikincil düzenlemelerin uygulanmaya başlamasıyla, sermaye piyasasına 5 yılda, 100 milyar dolarlık yeni finansman kaynağı beklediklerini açıkladı.

Mortgage'la ilgili üç önemli düzenlemeyi tamamladıklarına işaret eden Erol, ilk iki düzenlemenin, 'birincil kredilerin ikincil piyasaya aktarılması ve piyasada yeni finansman sağlanmasına yarayan enstrümanlarla' ilgili olduğunu kaydetti. Erol, şöyle devam etti:

"Bankalar, ellerindeki kredileri o kağıtlar vasıtasıyla yatırımcılara aktaracak, karşılığında verdikleri kredileri geri alacaklar. Bankacılık sistemine, yeni fon girişi, yeni kaynak girişi olacak. Bankalar, yeni kaynaklarını kolaylıkla yeni kredi olarak kullanacak. Böylece, bankalar yeni finansman sağlamış olacak."

Üçüncü düzenlemenin ise sistemin daha modern ve daha sağlıklı çalışabilmesi için çok önemli olduğuna vurgu yapan Erol, "Bankalar, ne kadar sağlıklı değerleme yaparsa, o kadar sağlıklı kredi vermiş olacak. Bu, sistemin riskini azaltacak. Bankalar riskten çok daha uzak, sağlıklı kredi verecek, kredilerde sorun yaşamayacak. Ne kadar iyi değerleme yapılır, konutların gelecekte değeri ne kadar iyi tespit edilirse, verilen kredilerin kalitesi ve sistemin riski azalacak" şeklinde konuştu.

Kredi hacmi genişleyecek
Turan Erol, Türkiye'de mortgage'ta ikincil düzenlemelerin uygulamaya geçmesiyle, önümüzdeki 5 yıl içinde, sermaye piyasasına en az 100 milyar dolarlık yeni bir finansman beklediklerini açıkladı.

Mortgage sisteminin uygulandığı ülkelerde, bir süre sonra konut kredisi faizlerinin düştüğünün görüldüğünü belirten Erol, Türkiye'de de seçimden sonra, bu sistemin çalışmaya başlamasıyla birlikte faizlerde düşüş beklendiğini bildirdi.

Erol, "İkincil piyasa vasıtasıyla yeni fon, yeni kaynak girişi sağladığı için, sistem çalışmaya başladığında faizlerde düşme oluyor. Türkiye'de de 1 yıl içerisinde, faizlerin yüzde 1'in altına düşeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mortgage-piyasasi-100-milyar-dolara-ulasacak_55317.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!