Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mozaiklerin Satışı Durduruldu

Paris’teki Türk Büyükelçiliği dün müzayedeye çıkması beklenen ve Gaziantep Zeugma’dan kaçırıldığı anlaşılan on bir parça mozaiğin satışını durdurttu. Pierre Berge Ortakları müzayedeevi “Doğu Akdeniz” ıkışlı dediği mozaikleri, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğ’nün önerisi ve Paris Büyükelçiliği’nin başvurusu üzerine Drouot salonlarındaki

Cumhuriyet GazetesiParis’teki Türk Büyükelçiliği dün müzayedeye çıkması beklenen ve Gaziantep Zeugma’dan kaçırıldığı anlaşılan on bir parça mozaiğin satışını durdurttu. Pierre Berge Ortakları müzayedeevi “Doğu Akdeniz” ıkışlı dediği mozaikleri, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün önerisi ve Paris Büyükelçiliği’nin başvurusu üzerine Drouot salonlarındaki satıştan çekti.

Yapıtlar arasında 1.80x2.37 cm ölçülerinde, oldukça büyük boyuttaki mozaikte, antik tiyatro yazarı Menander’in “Kız Kardeşler” oyunundan bir sahne, 1.82x2.03 cm boyutunda, şarap tanrısı Dionysos ve eşi Ariadne’yi gösteren iki mozaik de yer alıyor. Tiyatro sahnesi için 90 bin Avro (yaklaşık 189 bin YTL), Dionysos için 70 bin Avro (yaklaşık 140 bin YTL) değerinde bir satış bekleniyordu.

Ayrıca Yunuslar üzerinde Eroslar, geometrik çerçevelenmiş Meduza, bir genç kadın başı gibi mozaikler ve insan portrelerinin bulunduğu duvar resimleri de bulunuyor. Müzayedeevi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelecek bilgilere göre mozaiklerin geleceğine karar verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mozaiklerin-satisi-durduruldu_61827.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!