Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MSÜ İsmini Değiştirmek İstiyor

Türkiye’deki sanat eğitiminin öncü kurumlarından Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ), sadece adıyla değil; köklü geçmişiyle de anılmak istiyor.

Zaman
MSÜ İsmini Değiştirmek İstiyor

b>Türkiye’deki sanat eğitiminin öncü kurumlarından Mimar Sinan Üniversitesi (MSÜ), sadece adıyla değil; köklü geçmişiyle de anılmak istiyor.

Üniversite, bir yandan önümüzdeki ay başlayacağı 120. kuruluş yıldönümü hazırlıklarını sürdürürken bir yandan isminin Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştirilmesi için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Bu amaçla basın, hükümet ve kamuoyu nezdindeki çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyleyen MSÜ Rektörü Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin; “Mimar Sinan ismini ve bu ismin değerini en iyi bilen kurumlardan biriyiz; ancak ismimizden memnun değiliz. Biz güzel sanatlarla uğraşan, bu alanda sanatçı, bilim adamı yetiştiren bir kurumuz. 120. yılımızda ismimizin ya Güzel Sanatlar Üniversitesi ya da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak değiştirilmesini talep ediyoruz.” dedi.

1883 yılında Osman Hamdi Bey tarafından Sanayi–i Nefise Mektebi adıyla eğitime başlayan MSÜ, 1928 yılında Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı. Cumhuriyet’in çağdaşlaşma projesinde önemli bir rol üstlenen kurum, 1926’da şimdi yeri olan Fındıklı’daki Meclis–i Mebusan Binası’na taşındı. 1980 yılında çıkan Yüksek Öğretim Kurumu Yasası’yla üniversite statüsünü kazanan ve 1982’de Mimar Sinan adını alan MSÜ, kendi içinde öğrencileri ve hocaları tarafından ‘Akademi’ adıyla anılıyor.

MSÜ’nün birinci misyonunun sanatçı, artistik mimar ve bilim adamı yetiştirmek; ikincisinin ise Türk sanatı ve kültürünü geliştirmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin, isim değişikliği için Meclis’e güveniyor. Bugüne kadar düşündüklerini 2003’te sesli olarak dile getirdiklerini de söyleyen Alptekin, “İstanbul Teknik Üniversitesi oluyor da niye Güzel Sanatlar Üniversitesi olmasın?” diyor.

Şubatta başlayacak, 1 yıl sürecek

Mimar Sinan Üniversitesi’nin 120. yıl kuruluş etkinlikleri önümüzdeki ay, Tophane–i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Akademi–Tarih Buluşması” projesiyle başlayacak. “Akademi Kayıt Defteri İnteraktif CD–Room Projesi” ile “Akademi’ye Tanıklık” kitap dizilerini “Akademi–Tarih Buluşması” takip edecek. Farklı sanat dallarının buluştuğu sergi ise ‘Karşı–laşma” başlığı altında sunulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/msu-ismini-degistirmek-istiyor_2967.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!