Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

MTA Türkiye’nin İlk ‘Enerji Parkı’nı Açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde kurulan, Türkiye’nin ilk Tabiat Tarihi ve Ma

Ticaret
1


b>Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün bahçesinde kurulan, Türkiye’nin ilk Tabiat Tarihi ve Madencilik Müzesi ile Jeoloji Açık Hava Müzesi’nden oluşan “Enerji Parkı” düzenlenen bir törenle açıldı.

Törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Enerji Bakanlığı üst düzey bürokratları ile bazı milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı. Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Cumhuriyetin 81. yıl dönümünde 3 eseri Türkiye’ye kazandırmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını bildirdi.

Enerji Parkı’nda yerli enerji kaynaklarının sergilendiğini belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, şöyle konuştu: “Geleceğin nesilleri güçlü bir ülke olmak için gerekli bu kaynakları görecek, elle tutacaklar, bunları pratik olarak yaşarak çalışma yapacaklar ve belki de hayatlarını yönlendirecekler. Bu yönlenen hayatlarıyla da ülkeyi yönlendirecekler. Geleceğin maden mühendisleri, jeoloji mühendisleri inşallah buradan ilham alarak tercihlerini yapacaklar. Biz bu 3 eseri beraber kurmamızın bir başka önemli anlamı da şudur; enerjiyi gündelik hayatımıza kolaylıkla algılanabilen bir kavram olarak yaşamak istiyoruz. Bunun için enerjiyi girdileriyle beraber gündelik hayatımızda kolaylıkla algılanabilen bir kavram haline getirmek büyük amacımızdı, hayalimizdi. Bu 3 eserle burada bunu gerçekleştirmiş oluyoruz.”

Klasik bir Enerji Bakanlığı’nın dışında bir uygulama sergileyerek bir enerji kültürü de oluşturduklarını anlatan Güler, “Türkiye’nin değişik yerlerinden okullar sıraya girdi, burayı ziyaret etmek için. Dolayısıyla burası Ankara turizmine de büyük katkılarda bulunacak” dedi. Törenin ardından basın mensuplarının doğalgaza zam yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruları üzerine Bakan Güler, “Artık formatınızı lütfen değiştirin. Bakın burada 3 tane eser açıyoruz, bu eserlerin dışında hiçbir açıklama yapmayacağım. Bunları biz geleceğin Türkiye’sinin ihtiyaçlarını şimdiden tespit ederek oluşturuyoruz, yerli kaynaklara ağırlık veriyoruz. Bunları sizlerle paylaşmak çok daha ilginç. Onun için formatı bugün değiştirdik, bugün zam veya indirim konuşmayacağız” dedi.

Törende konuşan Ankara Valisi Kemal Önal ise müzelerin geçmişle geleceği birleştiren önemli objeler olduğunu belirtirken, “Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gerekli talimatı vereceğim, tüm öğrencilerimize burayı gezdirsinler” dedi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de 3 eserin Ankara turizmine önemli bir katkı sağlayacağını düşündüğünü belirterek, “Sayın Bakanım size Ankaralılar adına teşekkür ediyorum, böyle bir eseri şehrimize kazandırdığınız için” dedi.

Enerjinin gündelik hayat ve ülke için öneminin kolayca algılanabilmesini sağlamak amacıyla oluşturulan 5 bin metrekaresi açık 5 bin metresi de kapalı alandan meydane gelen Enerji Parkı, Jeoloji Parkı, Madencilik Müzesi ve Tabiat Parkı Müzesi olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Enerji Bakanlığı’nın üretim ve iletim alanlarındaki faaliyetleri, maketler, pratik bilgiler sergileyen datalar, pratik küçük uygulamalar, petrol kulesi, rüzgar gülü gibi birçok enerji araç gereci bulunuyor. Yenilebilir enerji kaynakları, kömürün öyküsü, bor, perlit ve zeolit gibi önemli madenler ve kullanım alanları, hidroelektrik santralleri, petrol, doğalgaz, nükleer enerji ve konutlarda enerji kullanımı ile ilgili bölümlerin de bulunduğu Enerji Parkı’nda, öğrencilere yönelik deney alanları ve enerji ile ilgili geniş doküman arşivinin yer aldığı bir kütüphane de bulunuyor. Enerji Parkı’nın açık bölümünde bir de 1/10.000 ölçekli bir Türkiye haritası bulunuyor. Türkiye’nin fay hatlarıyla, kayalarıyla ve tüm jeolojik özellikleriyle 140’a 70 metre büyüklüğündeki haritada tüm şehirlerdeki madenler de ayrıntılı bir şekilde gösteriliyor.

Yetkililer uçaktan da haritanın çok net bir şekilde görülebildiğini belirttiler. Törenin ardından söz konusu haritanın üzerinde dolaşan Bakan Güler, fay hattının bulunduğu çizgiyi göstererek, “Dikkat edin üzerinde durmayın, tehlikelidir” diye espri yaptı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/mta-turkiyenin-ilk-enerji-parkini-acti_20126.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • merhaba ben funda elvankent anaokulunda öğretmenim. Çocuklarımızı ocak ayındaki enerji haftası için enerji parkına getirmek istiyoruz. Gerekli yardımlarınızı bekliyoruz. esmer_lavinya77@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!