Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mücavir Alanda Tek Yetkili Belediye Olacak

AKP, mücavir alan sınırlarının belirlenmesinde belediyeleri tek yetkili yaparak Bayındırlık Bakanlığı'nı devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

Radikalb>AKP, mücavir alan sınırlarının belirlenmesinde belediyeleri tek yetkili yaparak Bayındırlık Bakanlığı'nı devre dışı bırakmaya hazırlanıyor.

AKP, seçim öncesi yerel yönetimleri ilgilendiren yasalarda değişiklik furyasını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde belediyelerle ilgili üç düzenlemeyi milletvekillerinin yasa teklifi olarak Meclis'te yasalaştıran AKP, aynı yöntemle yeni bir düzenlemeye daha gidiyor. Getirilen yeni düzenlemeyle belediyelerin mücavir alan sınırlarının belirlenmesinde Bayındırlık Bakanlığı devre dışı bırakılıyor. Mücavir alan sınırlarının belirlenmesinde belediye meclisi kararının il idare kurulunda onaylanması yeterli olacak.
AKP Trabzon Milletvekili Asım Aykan tarafından TBMM Başkanlığı'na sunulan ve İmar Kanunu'nda değişiklik yapan yasa teklifine göre, belediyelerin mücavir alan sınırları ile ilgili kararlar, belediye meclisi kararının il idare kurulu tarafından onaylanmasıyla yürürlüğe girecek. Kararla ilgili olarak Bayındırlık Bakanlığı'na sadece bilgi verilecek.

İmar Yasası'na göre ise belediye meclislerinin mücavir alan sınırlarıyla ilgili kararları ancak Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylanırsa uygulanabiliyor. Aykan'ın teklifi yasalaşırsa, belediyeler mücavir alan sınırlarını diledikleri şekilde belirleme olanağına kavuşacak. Böylelikle yerel yönetimler, belediye hizmetinden yararlanacak veya imar düzenlemelerinden kaynaklanacak arazi rantından yararlanacak seçmenleri etkileme olanağı elde edebilecek.
AKP son bir hafta içinde yerel yönetimlere yönelik üç yasa çıkarmıştı. AKP'li Mustafa Baş'ın büyükşehir belediyelerinin sınırlarını genişleten yasa teklifi 11 Aralık'ta TBMM Genel Kurulu'nda yasalaşmıştı. AKP'li Denizli milletvekillerinin Denizli'deki bazı beldelerin kaldırılarak belediyeye dahil edilmesini öngören teklifi ile AKP milletvekili Ümmet Kandoğan'ın, nüfusu 2 binin altındaki belde belediyelerinin iptaline ilişkin teklifi geçtiğimiz cumartesi günü yasalaşmıştı.

Kaçak yapılara önlem
Yasa teklifinde, kaçak yapıların sürüncemede bırakılmasını önlemeye yönelik de düzenlemeler öngörülüyor. Teklife göre, ruhsatsız veya ruhsata aykırılık nedeniyle inşaatı durdurulan kaçak yapıların eksikliklerinin bir ay içinde giderilmesi istenecek. Bu sürenin sonunda yapının durumu belediye
veya valilik tarafından en geç yedi gün içerisinde yeniden incelenecek. Ruhsata aykırılık devam ediyorsa, en geç 10 gün içinde ruhsat iptal edilecek ve yapının 7 gün içerisinde yıktırılması istenecek. Belediyece veya valilikçe yaptırılacak yıkım işleminin masrafı yüzde 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edilecek.http://www.yapi.com.tr/haberler/mucavir-alanda-tek-yetkili-belediye-olacak_8210.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!