Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

MUÇEV'in Gözü Yine Üçağız'da

Üçağız’da ‘Özel Çevre Koruma Alanı’nın 2017’de tepkiler üzerine iptal edilen MUÇEV’e kiralanması bir kez daha gündemde. 10 yıllığına ihaleye çıkacak alanla ilgili tepkiler büyüyor.

yapi.com.tr
MUÇEV'in Gözü Yine Üçağız'da (Fotoğraf: AA)

Antalya’nın Demre ilçesinde Üçağız mevkiinde bulunan Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde bulunan yaklaşık 13 bin metrekarelik alanın işletmesinin 10 yıllığına ihaleye çıkarılması, 7 yıldır süren ‘MUÇEV’ tartışmasını yeniden gündeme getirdi. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından alanın pazarlık usulüyle 10 yıllığına kiralama ihalesi bugün yapılacak. İhalenin bir kez daha MUÇEV’e verilmesi gündemde.

Gazete Duvar’dan Ceren Deniz’in haberine göre; Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki Üçağız’da yaklaşık 13 bin metrekarelik alanın işletmesinin, 10 yıllığına kiralanması için Bugün yapılacak ihalenin iptali için Üçağız Limanı'nda eylem yapıldı. Bölge halkı, çevre platformları, sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve siyasilerin katıldığı eylemde, “Dün Kaş, bugün Üçağız, yarın Finike. Sahil talanını durdurun” denildi.

CHP İl Başkanı Nail Kamacı ve Antalya milletvekilleri Cavit Arı ve Aliye Coşar’ın katıldığı protestoda, meclise bir kez daha “MUÇEV’in sahil işgali” konulu bir soru önergesi verilmesi gündeme geldi.

“Kıyılardan faydalanmak anayasal bir hak”
Yurttaşın anayasa güvencesinde kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanma hakkını elinden alan tahsis uygulamalarına karşı Kaş Çevre Platformu olarak mücadele ettiklerini belirten Dr. Munise Büyükkaplan Ozan, ihale ve kiralamalarla sahillerin MUÇEV’e tahsisine son verilmesi için çağrı yaptı. Üçağız’ın ‘Özel Çevre Koruma’ statülü bölgede olduğunu hatırlatan Ozan, bu tür koruma alanları için mücadeleyi sürdüreceklerini ifade etti.

“İhale için zamanlama manidar”
Türkiye’deki birçok doğa harikası sahil gibi Üçağız’da da MUÇEV’in başrolde olduğuna dikkat çeken Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Murat Akoy da bayramdan hemen sonra yapılacak ihale için “Zamanlama manidar” dedi.

Akoy, şunları söyledi: “Köy halkının önemli bir gelir kaynağı olan, günübirlik tekne turu düzenleyerek geçimin sağlayan teknecilerin ücretsiz kullandığı alanın kiralanması kamunun şeffaflığına zarar verir. Demre Belediyesi’nin koruması altında olan ve teknecilerin şimdiye kadar ücretsiz kullandığı alanın bayramın ardından Ankara’da pazarlık usulü kiralama ihalesine çıkması kamuoyu vicdanını yaralar. Koruma statülü sahillerin ve iskele alanlarının özel bir şirkete, ihale, ilan ve duyuru olmaksızın uzun sürelerle kiralanması, halkın anayasal haklarından mahrum bırakılması kabul edilemez.”

“Bakanlık ve Koruma Müdürlüğü bu yanlışa ‘dur’ desin”
Antalya Kent İzleme Platformu sözcüsü Mustafa Şahin ise uygulamaya tepki göstererek, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün bu yanlışa dur demesi gerekiyor. Kıyılardan ve denizlerden özgürce faydalanmak anayasal bir hak. Bu hakkı hiçe sayan ihale, kiralama gibi tüm uygulamalar iptal edilmeli.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mucevin-gozu-yine-ucagizda_205234.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!