Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğla'da Rüzgarın ve Güneşin Gücü

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ile Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik arasında imzalanan protokol ile Muğla İl Özel İdaresi'nin hizmet götürdüğü köylerin aydınlatma ve su ihtiyaçlarını güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

NTV
1 Muğla'da Rüzgarın ve Güneşin Gücü

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak ile Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik arasında imzalanan protokol ile Muğla İl Özel İdaresi'nin hizmet götürdüğü köylerin aydınlatma ve su ihtiyaçlarını güneş ve rüzgar enerjisi ile karşılanmasının hedeflendiği bildirildi.

Törende konuşan Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, protokolün valilik ile üniversite arasında imzalanan teknik bir anlaşma olduğunu söyledi.

Altıparmak, protokol kapsamında Muğla İl Özel İdaresi'nin hizmet alanlarında üniversiteyle iş birliği halinde güneş ve rüzgar enerjisinden yararlanabileceği projeler üreteceklerini bildirdi. Vali Altıparmak, şöyle konuştu: ''Bu kapsamda köylerdeki su ihtiyacı giderilirken enerji kaybını en alt seviyeye indireceğiz. Köy içi aydınlatmayı güneş enerjisinden yararlanarak sağlamak gibi AR-GE çalışmalarını üniversitemiz yapacak, bizde finansal destek sağlayacağız. Projenin başka bir amacı da çevreye en az zarar veren enerjiden yararlanmamız ve daha iyi nasıl kaynak elde ederiz noktasında da TÜBİTAK ve AB fonlarına başvurabilmemizdir.''

ŞEHİRDE DE KULLANILMASI HEDEFLENİYOR

Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik ise, proje ile sürdürülebilir enerji kaynaklarının bir şekilde şehirde de çeşitli alanlarda kullanılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Enerjiyi merkezi olarak üreterek başka bir noktaya taşımanın oldukça zor olduğuna dikkati çeken Oktik, ''Yapılacak projeler ile temiz enerji yani rüzgar ve güneş enerjisi gibi kaynaklar yerinde üretilerek oradaki enerji ihtiyacının karşılaması bugün artık yapılabilir ve yeteri kadar ucuz. Biz valilikle birlikte bu tür ihtilaçların önce etüt çalışmasını yapacağız. Umarız kısa sürede pilot projelerin açılışını yaparız'' diye konuştu.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/muglada-ruzgarin-ve-gunesin-gucu_79614.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bu girişim gerçekleştirilebilirse çok önemli bir hizmet verilmiş olur. En önemli tarafı ise örnek olması. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!