Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muğla'da Tarihi Evlere Restorasyon

Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla ve ilçelerindeki tescilli tarihi evleri ''butik otel'' olarak restore edip, kültür turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Vali Altıparmak ve Bozöyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Bozöyük beldesinde restorasyon yapılacak tarihi evlerde incelemelerde bulundu.

Yeni Asır Gazetesi
Muğla'da Tarihi Evlere Restorasyon

uğla Valisi Ahmet Altıparmak, Muğla ve ilçelerindeki tescilli tarihi evleri ''butik otel'' olarak restore edip, kültür turizmine kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Vali Altıparmak ve Bozöyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel, Muğla'nın Yatağan ilçesine bağlı Bozöyük beldesinde restorasyon yapılacak tarihi evlerde incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Vali Altıparmak, kentte çok sayıda tescilli tarihi ev bulunduğunu, bu evlerin butik otel olarak restore edileceğini ifade etti. Altıparmak, ''İstiyorum ki bir sokak iyileştirmesi yapalım, toplu bir yerde restore edilen evler, insanları cezbetsin. İnsanlar buraya geldiği zaman birçok evi aynı alanda görebilsin'' dedi. Belediyelerin bu konuda kendilerine proje getirmelerini isteyen Altıparmak, gelen projelerin değerlendirileceğini kaydetti.

Altıparmak, şöyle konuştu: ''Bozüyük Hacı Şükrü Evinin yanında dış cephesi çok güzel fakat içi tahrip olmuş binalar var. Onları da proje kapsamına aldık. Hacı Şükrü Evini çok cüzi bir paraya kiraladık. Orası butik otel olarak hizmet veriyor. Ama çok küçük bir yer. Oda sayısı çok az. İnsanlar orada butik otelin çalışacağına inanmıyor. Belen Kahvesi'ni binlerce kişi ziyaret ediyor. O insanların Bozüyük'e geleceklerini ve bir gece de konaklayacaklarını düşünelim, Lagina'ya veya Stratonikeia'ya da götüreceğimizi düşünelim. Bizim Lagina, Stratonikeia, Bozüyük ve Belen Kahvesi arasında faytonla veya bisikletle gidilebilecek gibi bir alan oluşturmak gibi bir fikrimiz var. Bu da gerçekleşecek olursa o bölge tam bir cazibe merkezi olur.''

Planda 99 tarihi ev var

Bozöyük Belediye Başkanı Yaşar Gencel ise beldede önceki yıllarda ''sokak sağlıklaştırma'' çalışmalarının yapıldığını belirterek, bu kapsamda Hacı Şükrü Evi olarak bilinen tarihi evin İl Özel İdaresi tarafından restore edilerek, hizmete açıldığını söyledi. ''Bozöyük'ün geleceğini kültür turizminde görürüm'' diyen Gencel, Bozöyük'te ikinci butik otel olarak düşünülen Cemil Toksöz Konağı ile ilgili projenin Anıtlar Kurulundan geçtiğini bildirdi. Başkan Gencel, şunları söyledi: ''Belde de başlatılan sokak sağlıklaştırılması çalışmaları kapsamında 99 tarihi ev restore edilecek. Restorasyon çalışmalarıyla ilgili hazırlanan proje, Anıtlar Kuruluna sunuldu. Bu kapsamında 45 tarihi evin çatı ve cephe yenilemeleri yapılacak. Çalışma yapılan bu alanlar, bir zamanlar ticarethane ve mesken olarak kullanılıyordu. Lagina ve Stratonikeia antik kentleri ve Gevenes'te 'Ormancı' türküsüne konu alan Belen Kahvesi ile orta yerde kalan Bozöyük, ziyaretçilerin ilgi odağı olsun.'' Gencel, Bozöyük ilçesinin de ''Slow City'' olması için çalışma başlatacaklarını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muglada-tarihi-evlere-restorasyon_74942.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!