Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Muhalefetsiz Kent Konseyi

Pursaklar Kent Konseyi’nin üyelerinin büyük bir kısmı, AKP’li Pursaklar Belediyesi’nin AKP’li meclis üyelerinden, bir kısmı bürokratlardan bir kısmı da iktidara yakın sivil toplum kuruluşları temsilcileri arasından belirlendi. Konseyde muhalif isimlere hiç yer verilmezken, seçimler yargıya taşındı.

Cumhuriyet Ankara
Muhalefetsiz Kent Konseyi

Pursaklar Kent Konseyi’nin üyelerinin büyük bir kısmı, AKP’li Pursaklar Belediyesi’nin AKP’li meclis üyelerinden, bir kısmı bürokratlardan bir kısmı da iktidara yakın sivil toplum kuruluşları temsilcileri arasından belirlendi. Konseyde muhalif isimlere hiç yer verilmezken, seçimler yargıya taşındı.

Anakent Belediye Meclisi bağımsız üyesi Hüseyin Günay, Pursaklar Kent Konseyi Başkanlığı’nın 10 Temmuz 2009 tarihinde gerçekleşen Yürütme Kurulu ve Komisyon seçimlerinin, “Kent Konseyi’nin sadece AKP temsilcilerinden oluşması” ile sonuçlanması üzerine Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Mahkeme, 8 Nisan 2010 tarihinde verdiği kararda, Pursaklar Kent Konseyi Genel Kurulu ve Yürütme Kurulu seçiminin, hukuka uygun ve amaçlandığı şekilde gerçekleştirildiği gerekçesiye, davayı reddetti.

Hüseyin Günay ise Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin red kararının bozulması istemiyle Danıştay 8. Dairesi’ne temyiz başvurusunda bulundu. Mahkeme, 7 Aralık 2010 tarihinde, davacı Günay’ın temyiz gerekçesini yerinde bularak, kararın bozulmasına ve dosyanın yeniden incelenmek üzere Ankara 7. İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi. Mahkemenin kararına göre, Pursaklar Kent Konseyi Başkanlığı, Yürütme Kurulu ve Komisyon seçimlerinin, “İlçede bulunan mahalli gazete ve ulusal medya temsilcilerine, sağlık kuruluşlarına, noterlere, derneklere, banka müdürlüklerine, siyasi parti ilçe teşkilatlarına ve mahalle muhtarlıklarına bildirildiğinin” anlaşıldığı belirtildi. Ancaka söz konusu kararda, “Seçime ilişkin bildirim yazısının 18 mahalle muhtarlığından 17’sine gönderildiği, ilçedeki toplam muhtarlık sayısının belirlenemediği, bildirim yazısının muhtarlara ve siyasi parti teşkilatlarının tümüne gönderilip gönderilmediğinin anlaşılamadığı” dile getirildi.

Temyiz kararına göre, Pursaklar Kent Konseyi’nin dava konusu olan 10 Temmuz 2009 tarihli işlem gününde, Konsey Başkanlığı’na Mehmet Yurtseven’in getirildiği, ancak Yurtseven’in, seçimlerden öne Konsey’e sunduğu belgeden, bir derneğin 6 yıldır üyesi ve yönetim kurulu üyesi olduğunun görüldüğü belirtildi. Temyiz gerekçesinde, “Sözkonusu belgedeki kaşe okunamadığından, bu derneğin hangi dernek olduğu ve Kent Konseyi Yönetmeliği’nin 8. maddesine uygun dernekler kapsamında bulunup bulunmadığı konularının araştırılması gerektiği” karara bağlandı.

Konsey başkanı imam hatipli

Pursaklar Kent Konseyi Başkanı Mehmet Yurtseven İmam Hatip Lisesi mezunu. Daha sonra Mısır El-Ezher Üniversitesi’ni bitirmiş. Bir süre Çubuk Halk Ekmek Fabrikası Müdürlüğü yaptı. Halen Çubuk Serkeli Belediye Başkanlığı ve Pursaklar Belediyesi 2. Başkanvekili ve Meclis AKP grubu üyeliği yapıyor.

‘Amaç demokratik katılım’

Kent Konseyi Yönetmeliği’nin 4. maddesine göre, konsey, “Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu” bir mekanizmaya işaret ediyor. Yine aynı yönetmelikte, konsey “Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak” olarak belirlenmiş. Ancak, Pursaklar Kent Konseyi’nin üyelerinin tamamının ilçede yaşamasına dikkat edilmesine karşın, sadece AKP’ye yakın kesimlerin temsilcilerinden oluşması dikkat çekiyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/muhalefetsiz-kent-konseyi_85269.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!