Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Mülkiye’de ‘Yıkım’ Tartışması

Kızılay’da Yüksel Caddesi ile Konur Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan Mülkiyeliler Birliği Vakfı binasının, yönetimi tarafından yıkılarak yeniden yapılmak istenmesi tartışma yarattı. Mülkiyeliler Birliği Başkanı Ali Çolak, binaların 1971 yılında vakfa devredilirken, içerisinde toplantı, okuma ve konferans salonları, kütüphane ve Mülkiye Müzesi

Cumhuriyet ANKARA
Mülkiye’de ‘Yıkım’ Tartışması

ızılay’da Yüksel Caddesi ile Konur Sokak’ın kesiştiği noktada bulunan Mülkiyeliler Birliği Vakfı binasının, yönetimi tarafından yıkılarak yeniden yapılmak istenmesi tartışma yarattı. Mülkiyeliler Birliği Başkanı Ali Çolak, binaların 1971 yılında vakfa devredilirken, içerisinde toplantı, okuma ve konferans salonları, kütüphane ve Mülkiye Müzesi gibi sosyal alanda proje yapılmasının istendiğini belirtti. 1978’de Vedat Dalokay’a bir proje yaptırıldığını ancak finansman güçlüğü nedeniyle bunun hayata geçirilemediğini söyleyen Çolak, daha sonraki dönemlerde her yönetimin buna “el attığını” ancak “bunu yarım bıraktığını” kaydetti. Çolak, o dönemlerde binalarla sürekli oynandığını ve bir yerinin yıkılırken bir yerinin yapıldığını dile getirdi. Üç yıl önce de mekân ihtiyacının karşılanması konusunda bir zorunluluğun ortaya çıktığını anlatan Çolak, şöyle konuştu:

“Bu kendiliğinden ortaya çıkmadı. Birliğin sosyal ve kültürel olarak yeniden yapılandırılması gerekliydi. 1971 yılında tespit edilmiş ihtiyaçların artık ertelene ertelene çözülemeyeceği açığa çıkmıştı. Gerekli incelemeleri yaptık. Binaların mevcut haliyle sorunun çözülemeyeceğini belirledik. Amacımız mekân kazanmak iken binaların korunması halinde kazanmanın ötesinde mekânların kaybedildiğini gördük. Çünkü ana bina dört ayrı bloktan oluşuyor. Bu 4 bloğun ikisinin yıkılması gerekiyor. Çünkü bunlar kaçak bölümler. Üstlerindeki sonradan ilave edilmiş katların yıkılması gerekiyor. Binanın o şekilde güçlendirilmesi gerekiyor. Otel bloğunda da otopark problemi nedeniyle bunun fiilen yapılamaması gibi bir durum var. Dolayısıyla herhangi bir şekilde otel bloğu için tadilat veya güçlendirme imkânsız.”

Çolak, proje kapsamında, bodrum katının konferans, tiyatro ve sergi salonu olacağını, giriş katı ile bahçe ve birinci katın mevcut haliyle korunacağını dile getirerek, kalan son üç katta, okuma, dinlenme, konferans ve toplantı salonları, kütüphane ve yönetim bürolarından olacağını ifade etti. Başkan Çolak, “Burası rant merkezine, bir lokanta ve otel işletmeciliğine dönüşmüş. Burayı sosyal ve kültürel anlamda yeniden yapılandırıyoruz. Rant eksenli değil, tam tersine ranttan bir kaçış söz konusudur. Sosyalliğe, kültüre dönüş söz konusudur” diye konuştu. Binanın yıkılmasıyla buradaki anıların yok olacağı yönündeki eleştirilere de yanıt veren Çolak, şunları kaydetti.

“Aydınlar Dilekçesi’nin yazıldığı oda diye bir rivayet ortaya atıldı. Böyle bir oda yok. Bu tartışmaların başladığı oda da şu an restoran. Bu oda restoran hale getirildiği zaman neden hiç kimse itiraz etmedi... 1993 yılında Çarşamba Söyleşileri’nin yapıldığı Tuzcuoğlu Konferans Salonu yıkılıp yerine otel yapılırken, anıları varsa niye buraya sahip çıkmadılar... Sadece geçmiş anılarımızla avunmak durumunda değiliz. Kendimize, ilerici, çağdaş olma, toplumu modernleştirme gibi misyonları yüklüyorsak bu toplumun daha kat edeceği çok mesafe var. Daha yazacağı çok aydınlar dilekçesi var. Bunların yeniden daha güçlü üretilmesine herkes destek vermeli.”

‘Genel kuruldan kaçırılıyor’

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Elemanı ve eski Mülkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Serdar Şahinkaya ise bu yıkıma karşı çıkıyor. Mülkiyeliler Birliği’nin, sadece Mülkiyeliler için değil, Mülkiyeli olmayan pek çok aydın için de hatıralarıyla sevip saygı duydukları bir yer olduğunu dile getiren Şahinkaya, şunları kaydetti:

“2010 yılı Mart ayında yapılacak genel kuruldan önce binalarımızı mutlaka yıkmak niyetinde olan yönetim, bu iş için hukuka ve Mülkiye geleneklerine aykırı davranmaktan çekinmemekte ve bu kadar önemli bir konuyu genel kuruldan ısrarla kaçırmaktadır. Mülkiye topluluğu tarafından onaylanması mümkün olmayan böyle bir yönetim anlayışı sonucunda vakfımıza ait mal varlıkları ciddi bir tehdit altında ve kaybedilme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Öncelikle bu tehlikeden kurtulmak ve bizlere emanet edilen binalarımıza hep birlikte sahip çıkmak için tüm üyelerimizi göreve çağırıyoruz.”

Şahinkaya, binanın katılımcı bir süreç dahilinde “Nasıl bir Mülkiyeliler Birliği binası” sorusunun doğru olarak yanıtlanarak somut ihtiyaçlarına göre mevcut binaların korunarak içlerinin yeniden düzenlenmesinin gerektiğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mulkiyede-yikim-tartismasi_75759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!