Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Multi Konfor Binalar: "Bu Bir Vizyon Değil, Bu Bir Gereklilik"

İzocam, 'Pasif Ev' prensiplerini temel alarak geliştirilen 'Multi Konfor Binalar'a dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl konutlarda Multi Konfor’u ele alan buluşma bu yıl 'Multi Konfor ile Enerji Etkin Yenileme' ana başlığı altında 20 Nisan 2011 Çarşamba günü, Yapı-Endüstri Merkezi’nde (YEM) düzenlenen etkinlikte Türk ve yabancı uzmanlar

yapi.com.tr
Multi Konfor Binalar: "Bu Bir Vizyon Değil, Bu Bir Gereklilik"

p>İzocam, 'Pasif Ev' prensiplerini temel alarak geliştirilen 'Multi Konfor Binalar'a dikkat çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıl konutlarda Multi Konfor’u ele alan buluşma bu yıl 'Multi Konfor ile Enerji Etkin Yenileme' ana başlığı altında bugün (20 Nisan 2011 Çarşamba günü), Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) ’nde düzenlenen etkinlikte Türk ve yabancı uzmanlar tarafından ele alındı. 'Pasif Ev Teknolojisi', 'Pasif Ev Yaklaşımlı Enerji Etkin Yenileme', 'Dış duvarlar üzerinde içten yalıtımla Pasif Ev Yaklaşımlı Yenileme' konularına ilişkin proje örnekleri de 'Multi Konfor Binalar ile Enerji Etkin Yenileme'de anlatıldı.Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren İzocam Genel Müdürü A. Nuri Bulut, konuşmasına 'küresel ısınma', 'iklim değişikliği' ve 'tükenmekte olan enerji kaynakları' gibi önemli konu ve sorunlara dikkat çekerek başladı. Yalıtım konusunun özellikle Türkiye gibi enerjisinin dörtte üçünü dışarıdan temin eden ülkeler için çok önemli olduğunu aktaran Bulut, 'Multi Konfor Binalar'ın konforlu teknoloji içeren, enerji ihtiyacını ve kullanımını en aza indirgeyen ve her türlü yapıda kolaylıkla uygulanabilir özelliklerde olduğunun anlatı.

Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren 'Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği' ile birlikte yeni binaların C sınıfından aşağı seviyelerde yapılmasına izin verilmediğini ifade eden Bulut, mevcut yapı stoğunun ise en fazla D sınıfına mensup binalardan oluştuğunu belirtti. Yönetmeliğin bu anlamda küresel ısınma ile mücadelede önemli bir araç olduğunu, 'Multi Konfor Binalar'ın ise söz konusu araca ulaşma yolunda bir çözüm sunduğunu aktardı."Bu bir vizyon değil, bu bir gereklilik"

Bulut’un açılış konuşmasından sonra ilk sunumu gerçekleştiren Saint-Gobain Isover Avusturya ve Doğu Adriyatik Bölgesi Pazarlama Müdürü Robert Schild, sunumuna öncelikle gelecekte dünyayı bekleyen zorlukları aktararak başladı. Fosil enerjinin kıt bir kaynak olmasının enerji fiyatlarını arttırdığını, bu durumun beraberinde ekonomik sorunları, istihdam problemlerini ve küresel çevre sorunlarını getirdiğini anlatan Schild, 'Multi Konfor Binalar' konseptinin Avrupa Birliği tarafından önemsenen bir konu olduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe olan herkesin 'enerji verimliliğini arttırmak' yönünde bir şeyler yapmasının önemli olduğunu aktaran Schild, pasif bir Multikonfor Bina yapımının çok da zor olmadığını ifade etti ve "Bu bir vizyon değil, bu bir gereklilik, bunu yapmak zorundayız" dedi.

Pasif bina kapsamında düşünüldüğünde 'sıcak su'dan fazla enerjiye ihtiyacımız olmadığını belirten Schild, "Enerji faturalarını düşürebilmek bir amaç olmalı. Sınırlı bir yenileme ile enerji tüketimini düşürebilirsiniz ama 30-40 senelik zaman zarfında düşünmelisiniz. 'Ben bunu yaptım, bu yeterli' demek gerçekten yeterli değil" dedi.

Multikonfor Binalarda çok fazla ısıya, dolayısıyla çok fazla enerjiye ihtiyaç olmadığını anlatan Schild, "Bu basit bir yaklaşım ama belli ana unsurlar var; kompakt bina formu yaratılmalı, yalıtım harika olmalı, U değerleri sağlanırken ısı köprüleri oluşmamalı ve üçlü camlar kullanılmalı" dedi. Bu kapsamda bu tip bir yapıda ısıyı idame ettirmek ama bir şekilde temiz havanın içeri girmesini sağlamak ve CO2 oranını düşürmek amacıyla iyi bir havalandırma sisteminin kurgulanmasının önemli olduğunu aktaran Schild, iyi bir havalandırma sistemiyle yapının içindeki ısı seviyesini aynı kalabildiğini açıkladı.

"Kalite anlamında daha az enerji tüketerek daha konforlu yaşam alanları yaratabileceğimiz bir çözüm bulmalıyız" diyen Schild, bu anlamda Avrupa Birliği’nin Binaların Enerji Performansı Direktifi’nin iyi bir yönlendirici olduğunu ifade etti.

Sunumunun devamında uygulanmış örneklerden ve Akdeniz Bölgesi’nde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Schild, pasif binalarda maliyet konusuna da değindi. Schild sözlerini şöyle tamamladı: "Gerçekten bu konuyla yüzleşmek zorundayız, hepimiz bu konuyla ilgili ortak bir yaklaşım benimsemeliyiz, binaların konforlu şekilde geliştirilmesi önemli bir yaklaşım".

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: yeşil firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/multi-konfor-binalar-bu-bir-vizyon-degil-bu-bir-gereklilik_86926.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!