Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

MULTITEXCO Projesinin Son Buluşması İstanbul'da Gerçekleşti

Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında yürütülen ürün geliştirme projesi MULTITEXCO’nun ikinci olağan görüşme toplantısı, ÇATIDER’in ev sahipliğinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükşehir Şubesi’nde gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
MULTITEXCO Projesinin Son Buluşması İstanbul'da Gerçekleşti

Çatı konusunda toplumsal bilincin artmasını ve çatı sektörünün gelişmesini misyon edinen Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), Türk inşaat ve çatı sektörü için araştırma geliştirme çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle son 10 yılda gerçekleştirilen ar-ge çalışmaları ile inşaat sektöründe kullanılan yapısal tekstil ürünlerinin çok geliştiğini belirten ÇATIDER Yönetim Kurulu M.Nazım Yavuz, "MULTITEXCO projesinin amacı, inşaat sektöründe faaliyet gösteren küçük ve orta boy işletmelerin yeni nesil ve çok işlevli teknik tekstillerin tüm imkânlarından faydalanmalarını sağlamanın yanısıra teknik tekstil sektöründeki son gelişmeleri bilimsel ve teknolojik olarak belirleyerek, Avrupa Birliği seviyesinde yeni norm ve kuralları oluşturmaktır" dedi.

Yeni standart ve yönetmeliklere ihtiyaç var

Yapısal tekstil ürünlerinin, binaların rehabilitasyonu (yeniden kazanım) çalışmaları kapsamında güçlendirme, sürekli gözlemleme (monitoring), zemin güçlendirmesi, kıyı şeritlerinin yıkıcı etkilere karşı korunması, yüksek performanslı tekstil ürünler ile stadyum gibi büyük açıklıkların kapatılması ve gelişmiş çatı sistemleri gibi alanlarda kullanıldığını belirten Yavuz, şunları söyledi:

"Tüm avantaj ve kazanımlara rağmen bugün birçok inşaat yapımcısı bu malzemelerin faydalı özelliklerinden habersizdir. Malzeme ve kullanım özellikleri hakkındaki bilgi eksikliği, tasarımdan yapım aşamasına kadar sürede bu malzemeler ile varılabilecek yüksek standartları kısıtlamaktadır. Mevcut tasarım/hesap yönetmelik ve standartlar, henüz bu gelişmiş malzemeler ile uyumlu veya uygulanabilir değil. Bu malzemelerin tasarım, uygulama ve test amaçlarını karşılayabilecek yeni standart, yönetmelik ve talimatlara ihtiyaç var. MULTITEXCO Projesi ile Avrupa Birliği seviyesinde yeni norm ve kurallar oluşturulacak".

ÇATIDER, Ar-Ge çalışmalarında aktif olarak yer alıyor

2013 yılından bu yana MULTITEXCO projesinde ortak olarak yer alan ÇATIDER,  2010 yılında da yeni yaratıcı kaplama ürünlerinin geliştirilmesi konusundaki AR-GE çalışmalarını desteklemek amacıyla başlatılan NUROOF Araştırma Geliştirme Projesi'ne katıldı. Avrupa'daki üç çatı derneği, bir üniversite ve 10 araştırmacı ortak ile birlikte yürütülen proje kapsamında geliştirilen yalıtım ürününün Türkiye'deki patentinin ÇATIDER adına alınması için çalışmalar sürdürülüyor.

MULTITEXCO proje ortakları

Çatıder / Türkiye, Dernek
Arımeks / Türkiye, Kobi
Texclubtex / İtalya, Dernek
Clubtex / Fransa, Dernek
VPI-BW / Almanya, Dernek
Cpar / İspanya, Dernek
Carpro sprl / Belçika, Kobi
Selcom Srl / İtalya, Kobi
Ctb / Belçika, Araştırma Geliştirme
K.I.Technologie / Almanya, Araştırma Geliştirme
ACC / İspanya, Araştırma Geliştirme
D'appolonia / İtalya, Araştırma Geliştirme

http://www.yapi.com.tr/haberler/multitexco-projesinin-son-bulusmasi-istanbulda-gerceklesti_119052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!