Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Munzur'un Çığlığı Duyuldu

Munzur Vadisi'ne yapımı planlanan Konaktepe 1 ve 2 barajlarının sondaj ve etüt çalışmalarına Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Mü

Radikal
Munzur'un Çığlığı Duyuldu

unzur Vadisi'ne yapımı planlanan Konaktepe 1 ve 2 barajlarının sondaj ve etüt çalışmalarına Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü tarafından izin verilmedi.
Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Genel Müdürlüğü, Tunceli'yle Ovacık ilçesi arasında yer alan 75 kilometrelik Munzur Vadisi'ne yapılacak iki barajın ekolojik yapısını bozacağına karar verdi. Milli park vadisinde iki yıldır baraj yapılmaması için yoğun çaba harcayan Munzur Vadisi ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Ulaş Kaplan, DSİ Genel Müdürlüğü'nün barajlar için yaptığı müracaatın reddedildiğini açıkladı.

Kaplan, ret gerekçesinde bölgede biyolojik çeşitliliğin ortadan kalkacağı ve Munzur Çayı'ndaki kırmızı pullu alabalık neslinin tükeneceği ibarelerinin yer aldığını söyledi.
'Munzur Projesi' adıyla yaşama geçirilecek projey-le 59 kilometrelik vadi boyunca biri nehir tipi santral olmak üzere yedi baraj inşa edecekti. Yapımı düşünülen barajlar şunlar: Mercan, Akyakık, Konaktepe 1, Konaktepe 2, Kaletepe, Bozkaya, Pülümür, Uzunçayır. DSİ projeyi yaşama geçirmek için Orman ve Kültür bakanlıklarının onayını bekliyordu.

'Kutsal' Milli Park
1971 yılında milli park yapılan vadi, bir kısmı nesli tükenmek üzere olan kurt, tilki, ayı, çil keklik, kaya kartalı, kırmızı pullu alabalık gibi hayvanları barındırıyor. Düzgün Baba, Munzur Baba gibi birçok Alevi seyidine ev sahipliği yapan bölge, kutsal sayılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/munzurun-cigligi-duyuldu_4274.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!