Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

MÜSİAD Başkan Yardımcısı: Ekonomimiz Gelişme Gösterdi

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Özdemir; "Bütün bu olumsuzluklara, güven ortamındaki sorunlara, kurdaki baskıları rağmen Türkiye ekonomisi yılın 2. çeyreğinde de ciddi anlamda bir gelişme gösterdi" dedi.

yapı.com.tr
MÜSİAD Başkan Yardımcısı: Ekonomimiz Gelişme Gösterdi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Sekreter Yardımcısı Akif Demirbaş, sanayi ve hizmet sektörlerini içeren Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi'nin (SAMEKS), ağustos ayında bir önceki aya göre 3,4 puan artarak 52,8 puana yükseldiğini bildirdi.

SAMEKS verilerinin Türkiye ekonomisinde aylık olarak işlerin nasıl gittiğini göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Demirbaş, "Sanayi ve hizmet sektörünü içeren SAMEKS Bileşik Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre 3,4 puan artarak 52,8 puana yükseldi. Burada sanayi sektörünün 2,3, hizmet sektörünün de 3,8 artış kaydetmesi etkili olmuştur" dedi.

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Nazım Özdemir de bu günlerin ve kaos ortamlarının bir an önce sona ermesi ve ülkenin tekrar hızlı bir şekilde kalkınmaya devam etmesi temennisinde bulundu.

Çin'deki son zamanlarda meydana gelen değişikliklerin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin paraları üzerinde ciddi anlamda etki yaptığını anlatan Özdemir, "2,63'e kadar düşen dolar bir anda 3 liraya kadar çıkmış oldu. Türkiye ekonomisinin şöyle bir sıkıntısı var. Ana mal ithalatını dolarla yapıyor ama ihracatını avroyla yapıyor. Avrupa ülkelerine daha çok ihracatımız yüzde 40'ların üzerinde olduğu için özellikle sanayi ürünlerini bizim ihraç ettiğimiz yerler açısından böyle bir problem var. O da bizim ekonomimizi ciddi anlamda düşürüyor" diye konuştu.

Özdemir, dünya ekonomik sıralamasında 16. sıraya kadar yükselen Türkiye'nin, bu değişikliklere 17, neredeyse 18'e doğru tekrar sürüklenmeyle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

 


"Bütün bu olumsuzluklara, güven ortamındaki sorunlara, kurdaki baskıları rağmen Türkiye ekonomisi yılın 2. çeyreğinde de ciddi anlamda bir gelişme gösterdi" diyen Özdemir, özellikle sanayi endeksi büyümeye devam ettiğini ve haziran ayı itibarıyla işsizlik oranının da yılın en düşük seviyesine geldiğini aktardı.

Özdemir, enflasyonun da bu anlamda Türkiye ekonomisi açısından olumlu bir noktada durduğunu ifade etti.

Türkiye'de, 1 Kasım itibarıyla bu istikrarsızlık ortamının bir an önce sona ermesi, güçlü bir hükumetle tekrar büyümeye, kalkınmaya devam edilmesi gerektiğini belirten Özdemir, "Böylece Türkiye de dünya ekonomisindeki gerekli payını almış olur ve insanlarımız da hem güven hem de refah anlamında hak ettikleri yeri alırlar diye düşünüyor ve dua ediyoruz" ifadesini kullandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/musiad-baskan-yardimcisi-ekonomimiz-gelisme-gosterdi_133732.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-1K

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!