Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

MÜSİAD Başkanı: Dolar Artışı Sanayicimizi Etkiliyor

MÜSİAD Başkanlar Kurulu toplantısı için Çorum'a gelen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü'yü ziyaret etti.

yapı.com.tr/AA
MÜSİAD Başkanı: Dolar Artışı Sanayicimizi Etkiliyor

Nail Olpak, dolar kurundaki artışa ilişkin, "Bunun bizim iç politikamızla, iç siyasetimizle veya Merkez Bankamızla ilgisi yoktur. Son süreçte özellikle siyasi belirsizlik ortamında birilerinin de bir miktar ateşe körükle gitmesinin sebebiyle bu tür oynamalar var. Özellikle bu noktada döviz borcu olan ki özel sektörde ciddi bir miktar var, o kesimi, bizim o sanayicimiz ve işverenimizi ciddi anlamda etkilendiğinin farkındayız" dedi.

Ziyarette, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Olpak, dolar kurunda son dönemde yaşanan artışla ilgili olarak kurdaki belirsizliğe dikkati çekti.

Huzur, güven ve istikrar kavramlarına işaret eden çeken Olpak, şöyle devam etti: "İş dünyası güven ve istikrar kavramını birlikte ister. Döviz kurunun nereye gittiğinden çok daha fazla bizi ilgilendiren belirsizliğidir. Nerede duracağını bilmek bizim açımızdan önceliklidir. Biz 5 Nisan 1994 kararlarında doların 16,5'tan 43,5'a bir günde çıktığını biliyoruz, çok canımız yandı ama tolere edebildik. 2001'de doların 685'ten bin 700'e birkaç gün içinde çıktığını biliyoruz. Hiç hoşlanmadığımız şeyler. Ama oralarda gezindiği için tolere edebildik. Bu noktada bizim daha çok canımızı yakacak ya da risk olarak gördüğümüz gidişatın ne olacağıdır. Eğer 3 bu işin dolar açısından, avro açısından 3,30'lar seviyesi kararlılık seviyesi ise iş dünyası geçici bir kayıpla bunu tolere etmeye çalışır."


Yıl başından bugüne kadar dolarda yüzde 22 oranında bir artış yaşandığını vurgulayan Olpak, bu artışın büyük bir kısmının da Amerikan dolarının bütün para birimleri karşısında değer kazanmasıyla ilgili olduğunu dile getirdi.

Doların avro karşısında da değer kazandığının altını çizen Olpak, şunları kaydetti: "Bunun bizim iç politikamızla, iç siyasetimizle veya Merkez Bankamızla ilgisi yoktur. Son süreçte özellikle siyasi belirsizlik ortamında birilerinin de bir miktar ateşe körükle gitmesinin sebebiyle bu tür oynamalar var. Özellikle bu noktada döviz borcu olan ki özel sektörde ciddi bir miktar var, o kesimi, bizim o sanayicimiz ve işverenimizi ciddi anlamda etkilendiğinin farkındayız. Temennimiz siyasi belirsizliğin bir an önce sonlandırılmasıdır. Ben zannederim, eminim demek isterim eğer biz o belirsizliği sonlandırabilirsek dövizdeki bizim dışımızdaki etkenleri, Amerikan dolarının bütün para birimleri karşısında değer kazanmasına biz bir şey yapamayız ama bizim dışımızdaki etkenleri hariç tutarak kendi etkenlerimizi sönümleyebiliriz diye düşünüyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/musiad-baskani-dolar-artisi-sanayicimizi-etkiliyor_133545.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!